Skip to main content
NEWS

NAV przedłuża zasiłki dla bezrobotnych

By 24 lutego 202120 grudnia, 2021No Comments

Norweski NAV rozesłał  informacje do osób przebywających na zasiłku dla bezrobotnych oraz na permitteringu o automatycznym przedłużeniu świadczenia.

Dziś rano osoby przebywające na zasiłku z powodu stałej (dagpenger når du er arbeidsledig) lub czasowej utraty pracy (dagpenger når du er permittert) otrzymały od NAV elektroniczne powiadomienia o przedłużeniu świadczenia. Z powodu pandemii koronawirusa wywołującego COVID-19 wszyscy, którzy 19 lutego otrzymują zasiłek dla bezrobotnych, zachowują prawo do niego do 1 października (o ile inne warunki zachowania zasiłku są utrzymane, na przykład beneficjent nie podejmuje pracy na więcej niż 50%).

Nie trzeba podejmować działań

Okres pobierania zasiłku dla osób poszukujących pracy oraz będących na postojowym zostaje automatycznie przedłużony i nie trzeba w tej sprawie kontaktować się z urzędem. Osoby pobierające świadczenie nie muszą podejmować żadnych działań, nawet w formie elektronicznej.

Jednocześnie NAV informuje, iż w zakładce „Twoje Wypłaty” (Dine Utbetalinger) może pojawić się błędna informacja o okresie, przez jaki będzie wypłacany zasiłek. Wiąże się to z automatycznym przedłużeniem i nie będzie miało wpływu na faktyczny okres wypłat świadczenia.

Decyzja polityczna

Decyzja o automatycznym przedłużeniu zasiłku dla osób bezrobotnych zapadła w ten poniedziałek, po tym jak partie Ap, SV, Frp i Senterpartiet porozumiały się w sprawie kolejnego pakietu kryzysowego związanego z pandemią koronawirusa i wprowadzonymi w związku z tym obostrzeniami, jakie uderzyły w norweski rynek pracy.

Jak donosi norweska prasa, obrady na ten temat były burzliwe. W tym samym czasie uzyskano polityczny konsensus co do przedłużenia pomocy finansowej dla firm oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Zdecydowano także o przekazaniu dodatkowego miliarda koron na stypendia studenckie.

AKTUALIZACJA: 15 grudnia 2021 r. rząd przedłożył propozycję, aby zasiłek dla bezrobotnych otrzymywały również te osoby, które wypracowały stosunkowo niski dochód w roku poprzednim. Od połowy grudnia 2021 r. do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych wystarczy dochód w wysokości od 79 799 koron (0,75 G) otrzymany w ciągu ostatnich 12 miesięcy lub 239 398  koron (2,25 G) w ciągu ostatnich 36 miesięcy. Propozycja została zatwierdzona przez norweski parlament.