Skip to main content

Norweski parlament przyjął rządową propozycję stworzenia systemu rekompensat dla pracowników zagranicznych, którzy z powodu restrykcji wjazdowych do Norwegii nie mogli realizować obowiązków zawodowych.

Kilka tygodni temu rząd norweski zapowiedział stworzenie specjalnej rekompensaty dla pracowników zagranicznych, którzy z powodu restrykcyjnych przepisów wjazdowych do Norwegii nie mogli podjąć swoich obowiązków zawodowych. Parlament zaakceptował tę propozycję i wprowadził w tym celu zmianę w budżecie, co pozwoli na przekierowanie środków finansowych do NAV.

Rekompensata jako zasiłek chorobowy

Rekompensaty mają być przyznawane w formie zasiłków chorobowych za okres od 29 stycznia do czasu, w którym wjazd do Norwegii przestanie być ograniczany. Zasiłek ma wynosić 70% podstawy zwykłego zasiłku chorobowego. Jeśli dany pracownik zagraniczny miał zlecenie do wykonania w Norwegii, ale z powodu restrykcji mających na celu ograniczanie rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa powodującego COVID-19 nie mógł wjechać na teren kraju, pracodawca powinien w takiej sytuacji wypłacić mu zasiłek chorobowy i zwrócić się do NAV o zwrot środków.

NAV informuje na swojej stronie internetowej, że o szczegółach tego rozwiązania poinformuje w najbliższym czasie.

Co powinien zrobić pracownik?

Trzeba zaznaczyć, że nie stworzono jeszcze wszystkich przepisów wykonawczych związanych z tą kwestią. Pracownicy, którzy mieli umowy o pracę oraz wyznaczone obowiązki, ale nie mogli wjechać do Norwegii z powodu restrykcji, powinni zgłosić się do pracodawcy w celu zyskania świadczenia rekompensacyjnego. To na pracodawcy będzie spoczywał obowiązek zwrócenia się do NAV-u w celu uzyskania zwrotu za takie świadczenie.

Dla pracodawców nie jest to sytuacja łatwa – nowe przepisy nakładają na nich obowiązek, jednocześnie nie dając jeszcze do ręki konkretnych narzędzi. Można zakładać, że w takiej sytuacji część przedsiębiorców będzie chciała się wstrzymać z wypłacaniem pracowniom rekompensat w formie specjalnego zasiłku chorobowego do czasu, aż NAV stworzy odpowiednie rozwiązanie techniczne, jakie posłuży do otrzymania zwrotu poniesionych kosztów. Na razie nie ma jeszcze konkretnego druku, jaki pracodawca mógłby złożyć i dzięki temu upewnić się, iż środki zostaną mu przez państwo zwrócone. Firmy będące z powodu pandemii w gorszej niż zwykle kondycji finansowej mogą się nawet obawiać utraty płynności finansowej.

Będziemy informować naszych klientów, gdy pojawią się nowe wiadomości na ten temat.