Jak dotąd 4300 pracowników otrzymało odszkodowania za szkody poniesione w wyniku niemożności przekroczenia norweskiej granicy i podjęcia obowiązków zawodowych.
Wprowadzenie systemu rekompensat dla pracowników zagranicznych rząd norweski zapowiedział w styczniu tego roku. Świadczenie ma na celu zrekompensowanie strat finansowych tym pracownikom zagranicznym, którzy posiadali umowę o pracę i oczekiwało na nich zlecenie, ale z powodu restrykcji związanych z pandemią koronawirusa wywołującego COVID-19 nie mogli przyjechać do Norwegii, aby podjąć obowiązki zawodowe. Dopiero jednak w kwietniu norweski parlament przyjął odpowiednie zmiany prawne i zapowiedzi weszły w życie. Dodatkowo 9 czerwca umożliwiono pracownikom samodzielne składanie wniosków o rekompensaty.
Najwięcej dla obywateli Polski
Norweski urząd NAV poinformował, że jak dotąd wypłacił pracownikom zagranicznym 200 milionów NOK w ramach odszkodowań za dochód utracony z powodu restrykcji wjazdowych do kraju.
NAV podał też pierwsze dane statystyczne na temat odszkodowań dla pracowników zagranicznych. Przeciętny aplikujący otrzymał w ramach rekompensaty 46 100 NOK. 99% wnioskujących stanowią mężczyźni, najczęściej będący w wieku od 30 do 50 lat.
Jeśli brać pod uwagę narodowość, to najwięcej środków z rekompensat popłynęło na razie do Polaków. Nie jest to zaskoczeniem, bowiem obywatele Polski przed pandemią stanowili w Norwegii największą grupę migrantów zarobkowych. Z 4300 beneficjentów rekompensat 1700 to Polacy. W sumie obywatelom Polski wypłacono jak dotąd 72 miliony NOK. Kolejne grupy to obywatele Szwecji oraz Litwy (odpowiednio 56 i 32 miliony NOK).
Więcej na temat rekompensat dla pracowników zagranicznych możesz dowiedzieć się z naszych poprzednich artykułów:
15 kwietnia: Świadczenie dla pracowników zagranicznych poszkodowanych przez restrykcje wjazdowe
21 kwietnia: AKTUALIZACJA: Rekompensata dla pracowników zagranicznych
9 czerwca: Zmiana w rekompensacie dla pracowników zagranicznych