Skip to main content

Ważna informacja dla pracowników zagranicznych, którzy chcą ubiegać się w Norwegii o rekompensatę za dochód utracony z tytułu restrykcji wjazdowych wprowadzonych w czasie pandemii.

Norweski NAV informuje, że 25 września zakończył się okres, za jaki można aplikować o rekompensaty dla pracowników zagranicznych z tytułu utraconego za sprawą restrykcji wjazdowych dochodu. W praktyce oznacza to, że wnioski nadal można składać, ale tylko za okres do 25 września, kiedy to zniesiono restrykcje wjazdowe.

Obywatele Polski mogli bez większych przeszkód wjeżdżać do Norwegii już w czerwcu tego roku, zatem za okres czerwiec-wrzesień zdecydowanej większości z nich nie przysługuje prawo do rekompensaty. Przepisy nie dotyczą jednak tylko Polaków. Obywatele niektórych krajów wciąż nie mogli w tym okresie podjąć obowiązków zawodowych w Norwegii z powodu restrykcji, mogą więc wciąż składać wnioski o rekompensaty za ten okres.

W połowie sierpnia NAV raportował, że z tytułu rekompensat wypłacił 1700 obywatelom Polski w sumie 72 miliony NOK. Polacy są największą grupą beneficjentów tego świadczenia.

Więcej na temat rekompensat dla pracowników zagranicznych przeczytasz TUTAJ i TUTAJ.