Pracodawca w Norwegii ma obowiązek zapłacić pracownikowi za pierwsze 16 dni zwolnienia chorobowego. Zdarza się, że kwestionuje zasadność zwolnienia i sprawę musi procedować NAV. Wyjaśniamy, na czym polega ten proces.
Zasiłek chorobowy w Norwegii to rekompensata dla utraty części dochodów spowodowanych chorobą. Należy się wszystkim osobom będącym członkami norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych, które w Norwegii przepracowały przynajmniej 4 tygodnie oraz osiągnęły dochód odpowiadający co najmniej pięćdziesięciu procentom podstawowej kwoty składki na ubezpieczenie społeczne (1/2 G).
Za pierwsze 16 dni zwolnienia chorobowego płaci pracodawca, za kolejne NAV. W Norwegii respektuje się zwolnienia pochodzące z zagranicy, jednak wysyłanie takowych powinno się odbywać zgodnie z ustalonymi regułami.
Zdarza się, że pracodawca kwestionuje zasadność zwolnienia i nie chce wypłacić kwoty za pierwsze 16 dni. Wtedy należy zgłosić się do NAV, który rozpatrzy, czy należy się rekompensata finansowa za ten okres.
Problemy w pracy, urlop i zwolnienie? Podejrzana sytuacja
Generalnie pracodawca nie ma prawa domagać się od ciebie dokładnych informacji na temat twojego zdrowia. Nie musisz mu ujawniać swojej historii medycznej ani diagnozy. Kiedy nie możesz pojawić się w pracy z powodu choroby, do Twoich obowiązków należy jednak jak najszybsze poinformowanie pracodawcy o chorobie oraz przesłanie mu zwolnienia lekarskiego. W wielu firmach procedura zgłaszania nieobecności z powodu choroby jest zapisana w instrukcjach dodatkowych z wyszczególnieniem kontaktu, na który należy zgłosić nieobecność oraz ram czasowych na dopełnienie tego obowiązku.
Pracodawca może zakwestionować zwolnienie, jeśli ma podejrzenie, że przyczyną nieobecności w pracy jest coś innego niż choroba. Dzieje się tak na przykład gdy:
– przedstawiasz zwolnienie w czasie, gdy masz problemy z pracodawcą, chcesz wyjechać na urlop lub jesteś na urlopie, w firmie planowane są zwolnienia bądź ogłoszenie upadłości, planowany jest strajk, masz trudną sytuację życiową itp.
– mimo deklarowanej niezdolności do pracy wykonywałeś czynności świadczące, że jesteś w dobrej formie, na przykład pracowałeś dla innej firmy, wybrałeś się na wymagającą wycieczkę górską i pochwaliłeś tym w mediach społecznościowych, przekazałeś komuś w firmie, że jesteś zdrowy itp.;
– nie zgłosiłeś w ogóle choroby bądź zrobiłeś to dopiero po upływie 14 dni;
– zwolnienie chorobowe było wystawione wstecz, choć miałeś możliwość pójść do lekarza od razu;
– lekarz ma wątpliwości, czy jesteś faktycznie niezdolny do pracy.
Zgłoszenie do NAV
W przypadku, gdy pracodawca odmówił zapłacenia za swoją część zwolnienia chorobowego, czyli pierwsze 16 dni lub mniej, możesz zgłosić się do NAV, aby to urząd wypłacił zasiłek, o ile ten się należy. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość, bo czas procedowania takiego wniosku przy sporze z pracodawcą to aż 12 miesięcy. W tym czasie urząd nawiązuje kontakt z twoim pracodawcą, który musi pisemnie uzasadnić swoją decyzję i przedstawić odpowiednią dokumentację, w tym korespondencję z Tobą. Urząd kontaktuje się również z Twoim lekarzem.
Sposób, w jakim powinieneś zgłosić się do NAV o rozstrzygnięcie sporu z pracodawcą, który nie chce wypłacić chorobowego, jest ściśle określony. Musisz podać nie tylko swoje dane, ale też dokładnie opisać sprawę z uwzględnieniem dat oraz historii dialogu z pracodawcą.
Potrzebujesz pomocy w wysłaniu zgłoszenia do NAV w sprawie zapłaty za chorobowe o okresie należnym do pracodawcy? Zgłoś się do jednego z naszych biur, pomożemy ci przygotować odpowiednie pismo i będziemy pilotować sprawę do końca.