Skip to main content

Rejestr ludności i poczta norweska łącza siły.

Jak wiadomo Norwegia jest pionierem i specjalistą w zakresie cyfryzacji i digitalizacji. Aktualnie Administracja podatkowa i poczta norweska podjęły współpracę w celu ułatwienia zmiany adresu. Do tej pory taka czynność musiała być zgłaszana w urzędzie podatkowym w wersji papierowej lub elektronicznej, jeśli posiadało się podpis elektroniczny lub Kody MIN ID.

W przeszłości konieczne było zgłaszanie relokacji zarówno w rejestrze ludności, czyli w Folkeregister oraz na poczcie. Nowe rozwiązanie ułatwi migracje między komunami co znacznie usprawni prace obu urzędów i uprości życie mieszkańcom. Jak wiadomo mieszkańcy Norwegii bardzo często zmieniają adres zamieszkania a niestety zapominają zgłosić tego do odpowiednich instytucji.

Teraz wystarczy na posten.no wyrazić zgodę na udostępnienie przez Posten zmiany adresu w rejestrze krajowym. Tam tez można zgłosić zmianę adresu.

Zmiana weszła 20 października 2019 i cieszy się wielkim powodzeniem. Musimy tu jednak nadmienić, że przeprowadzki do Polski nie załatwimy w ten sposób.

Jeżeli przeprowadzasz się do Polski lub na odwrót, koniecznie zgłoś swoją przeprowadzkę do Folkeregister na właściwym druku. Tu nie wystarczy zgłosić zmiany na poczcie.

Ponadto należy pamiętać, że jeśli ktoś pracuje w Norwegii i nie ma tam stałego miejsca zamieszkania może zarejestrować adres polski jako adres pobytu lub tylko adres do korespondencji. Dla osób na stałe zamieszkałych w Polsce jest to najlepsza opcja, ponieważ cała korespondencja wtedy przychodzi do Polski i nie ma ryzyka, że poczta zaginie.

Zapraszamy do współpracy z ATS Anna Stankiewicz, wszystkie formalności załatwimy za Ciebie!

Źródło: Skatteetaten.no