Skip to main content

Z ostatniego rozporządzenia wynika, że do Norwegii przez najbliższe dwa tygodnie lub dłużej wjadą obcokrajowcy, którzy mają bostedsadresse i Norge. 

Wyjątkami opisane zostały w rozporządzeniu , które w można przeczytać na stronie: https://www.regjeringen.no/contentassets/40fe2b78fecb45108d72d18ee6224f07/revidert-ikrafttredelsesrundskriv-om-innreiserestriksjoner-28.01.21.pdf?fbclid=IwAR2SgSYJbsyFfnzSrVSS62wPYOSiR34zZMzBmjPTRTZVX3jRY9Vt_DrQF_Q 

Skupiając uwagę na osobach, które nie spełniają warunków wyłączenia z zakazu wyróżniamy trzy rodzaje meldunku w Folkeregister .  

  1. Oppholdsadresse – adres pobytu (wydawany dla osób z d-numerem). 
  2. Postadresse – adres o korespondencji .
  3. Bostedsadresse – stały adres zamieszkania (osoba z d-numerem takiego nie otrzyma).

Dodatkowo mamy dwa rodzaje numerów personalnych:   D-numer – tymczasowy oraz personnumer – stały. 

Wróćmy pamięcią do tego jak było dawniej … 

Poprzednio, numery personalne nie miały takiego znaczenia w urzędach skarbowych. Obcokrajowców nie było tak dużo jak teraz, zatem każdy urząd wydawał inny numer. Raz dostawało się tymczasowy, a raz stały. Nie było na to żadnego algorytmu. Dodatkowo osoby z d-numerem mogły mieć zarejestrowany bostedsadresse i system na to pozwalał. Nawet bez pozwolenia z policji! Lecz tak było kiedyś…  

Stąd biorą się właśnie osoby, które mając zarejestrowany bosted, mając d-numer lub nie mając pozwolenia. Wśród nas jest wiele takich przypadków, więc czujemy się zobowiązani o tym napisać, aby było jasne, że w Norwegii takie rzeczy się zdarzały. 

Jak wygląda to teraz?  Skupiamy się na osobach, które przyjeżdżają do Norwegii do pracy. 

Bostedsadresse otrzyma osoba, która w Folkeregister przedstawi pozwolenie na pobyt, umowę o pracę podpisaną na dłużej niż pół roku oraz umowę najmu lub własności mieszkania w Norwegii. Osoby, które dopiero przyjechały do Norwegii, spełniają wszystkie warunki, a nie zarejestrowały się jeszcze na policji, zostaną zarejestrowane tylko i wyłącznie z postadresse.  

Oppholdsadresse – osoby, które mają umowę o pracę oraz kontrakt na mieszkanie na krótki okres czasu, mają rodzinę w Polsce i podróżują do pracy z Polski do Norwegii, będą miały zarejestrowane właśnie takie dane (Osoba ta, otrzyma d-numer i może starać się o bostedsadresse. Jeśli oczywiście posiada pozwolenie z policji, okaże umowę najmu mieszkania na dłuższy czas oraz umowę na stałe na co najmniej pół roku. W takiej sytuacji urząd zarejestruje taki meldunek, ale osobom z d-numerem zostanie zmieniony numer z tymczasowego na stały). 

Postadresse – osoby z numerem tymczasowym, które mają stałe zameldowanie w Polsce, a dojeżdżają do pracy do Norwegii i często zmieniają miejsce pobytu w Norwegii,  nie mogąc wskazać jednego adresu, zostaną tak zarejestrowane. Również osoby, które na pewien okres wyjechały z Norwegii, niezależnie od numeru personalnego, będą właśnie tak zarejestrowane.  

Najczęściej zadawane pytania w mediach społecznościowych od wczoraj: Jak zarejestrować bostedsadresse ?? 

Najkorzystniejszej mają osoby, którzy są obecnie w Norwegii, mają stały numer i chcą się przemeldować, aby móc swobodnie podróżować. Wystarczy skompletować dokumentację jak powyżej i o ile spełnia się warunki, to w ciągu dwóch dni mamy sprawę załatwioną.  

Osoby, które przebywają w Norwegii, a mają d-numer, pozwolenie oraz spełniają warunek zamieszkania oraz umowy o pracę, po wizycie w Skatteetaten poczekają dwa tygodnie.  

Osoby, które obecnie przebywają w Polsce i w jakikolwiek sposób spełniają warunki do rejestracji bostedsadresse mogą próbować przesłać flyttemelding z Polski pocztą. Tego nikt nikomu nie zabroni i próbować zawsze warto. Dużo zależy od tego z jakiej pozycji zaczynamy. Jeszcze w listopadzie miewaliśmy przypadki, kiedy osoby ze stałym numerem, z pozwoleniem, z umową o pracę i umową najmu mieszkania, które z Polski wysyłały przemeldowanie, niestety dostały zaproszenie do Skatteetaten na wizytę. Rozmowy telefoniczne nie pomogły. TYLKO osobiste stawiennictwo było warunkiem otrzymania zameldowania.    

Prosimy o zadawanie pytań pod postem. Na pewno nie udało się nam wyczerpać wszystkich wątków, lecz staraliśmy się poruszyć najważniejsze. 

Miejmy nadzieję, ze ten horror się skończy już niedługo. Życzymy miłego dnia!