Skip to main content

22 czerwca 2020 r. wszedł w życie przepis COVID-19 pozwalający na przeprowadzenie testów jako alternatywy obowiązku kwarantanny dla osób przybywających do Norwegii z krajów Schengen lub EOG do pracy.

Po przybyciu do Norwegii wymagane są dwa testy. Minimalna przerwa pomiędzy testami wynosi 48 godzin. Drugi test można wykonać najwcześniej piątego dnia po przylocie do Norwegii.

Dopóki nie będą dostępne pierwsze negatywne wyniki, testowany zobowiązany jest  pozostać w izolacji.

To pracodawca decyduje o tym, czy pracownik ma być w kwarantannie czy ma zostać poddany testom. Jest on również odpowiedzialny za organizację, przeprowadzenie i finansowanie testów.  Takie testy można wykonać np. w przychodni VOLVAT. Koszt takiego testu wynosi od 820 kr do 1025 kr. 

W przypadku braku możliwości wykonania testów, wymóg 10-dniowej kwarantanny po przybyciu do Norwegii pozostaje bez zmian. 

Za czas  kwarantanny pracownik może wykorzystać 10 dni egenmelding, a pracodawca nadal może starać się o zwrot z Nav. 

Odwiedziny rodziny w Polsce oraz  urlop w Polsce.

Należy pamiętać, że Polska nadal jest jednym z miejsc do których FHI nie zaleca jeździć. Oznacza to, że każdy po powrocie z tego kraju, zobowiązany jest do odbycia kwarantanny. W przypadku powrotu z urlopu w Polsce kwarantanna jest okresem niepłatnym ani przez pracodawcę ani przez NAV.

Pracodawca również nie może skorzystać z opcji wykonania testów w celu szybszego powrotu do pracy.  

Co będzie po 15 lipca.

Rząd wyda nowe zalecenia od 15 lipca 2020 r , dotyczące podróży oraz wjazdu do Norwegii z różnych krajów w Europie. Zalecenia będą opierały się na sytuacji zakażenia w każdym kraju.

Nie wiadomo czy Polska znajdzie się na liście krajów bezpiecznych. Dlatego warto wstrzymać się z podejmowaniem decyzji o wyjeździe do Polski, do momentu ogłoszenia nowych zaleceń.

Śledźcie naszego fb, będziemy Was informować na bieżąco.