Skip to main content

Kiedy spodziewasz się przyjścia na świat dziecka, to wiesz, że wraz z nim nadejdą zmiany. To ekscytujące i niepokojące jednocześnie. Żeby łatwiej odnaleźć się w chaosie, powinieneś zabezpieczyć rodzinę od strony finansowej starając się na czas o należne świadczenia dla rodziców.

Oczekujesz przyjścia na świat dziecka? Gratulujemy, życzymy powodzenia i… trzymamy kciuki. Przed Tobą jedno z najważniejszych życiowych wyzwań i droga, na której poznasz wszystkie odcienie różnych emocji – od radości do frustracji.

Żeby skupić się na zadaniach, jakie postawi przed Tobą rodzicielstwo, powinieneś mieć zapewnione stabilne podłoże finansowe. Możesz je zyskać dzięki świadczeniom socjalnym przygotowanym specjalnie na takie sytuacje. Ich zadaniem jest zapewnić Ci stały dochód w czasie, który chcesz poświęcić swojej rodzinie. Norweski zasiłek rodzicielski (foreldrepenger) oraz opiekuńczy (kontantstøtte) są w grupie tych, o które możesz się starać. Pamiętaj, że w ich przypadku terminy mają znaczenie.

Zasiłek rodzicielski, czyli macierzyński i tacierzyński w Norwegii

Forelderpenger to zasiłek dla mamy i taty dziecka, którego wysokość jest ustalana na podstawie wcześniejszych dochodów. Rodzic można otrzymać do 100% norweskich zarobków przez okres 49 tygodni urlopu, bądź 80% norweskich zarobków przez 61 tygodni, jeśli rodzice rozdysponują urlop pomiędzy siebie.

Część świadczenia przypadająca dla ojca wymaga dopilnowania terminów podczas składania wniosku. Trzeba pamiętać, że o foreldrepenger należy się starać kilka tygodni przed planowanymi narodzinami dziecka, bowiem urząd potrzebuje od 4 do 6 tygodni na rozpatrzenie podania.

Zasiłek opiekuńczy (kontantstøtte)

Kontantstøtte to norweski zasiłek opiekuńczy wypłacany rodzicom dzieci w wieku od 13 do 19 miesięcy. Przyznawany jest w sytuacji, gdy rodzic zostaje z dzieckiem w domu, bowiem to nie korzysta ze żłobka lub przedszkola z dofinansowaniem publicznym. Wysokość świadczenia to 7 500 NOK miesięcznie na każde dziecko. Jeśli dziecko uczęszcza do przedszkola w niepełnym wymiarze godzin, kwota zasiłku jest odpowiednio pomniejszana.

Warunki to wypracowanie odpowiedniego dochodu, odprowadzanie składek na ubezpieczenie i przynależność do systemu ubezpieczeń w Norwegii (bądź innym kraju EOG) od co najmniej 5 lat.

O zasiłek opiekuńczy można się starać wyłącznie o trzy miesiące wstecz. Odkąd zmieniły się przepisy, jest mniej czasu na zastanawianie się i dopełnianie formalności. Kto się z wnioskiem spóźni, temu przepadną pieniądze.

Wnioskuj z nami

Jeśli chcesz mieć pewność, że nie przegapisz żadnego terminu i otrzymasz na czas należne Ci pieniądze, wnioskuj o zasiłki przeznaczone dla rodziców z nami. Już nasza w tym głowa, aby wysłać wszystko na czas do urzędu. Dodatkowo, dzięki wieloletniemu doświadczeniu, doradzimy Ci, w którym kraju powinieneś wnioskować o świadczenia. Od sytuacji twojej rodziny zależy, czy konkretne benefity należą Ci się w Polsce, czy w Norwegii.

Masz pytania w sprawie zasiłków dla rodziców w Norwegii? Skontaktuj się z Roksaną Stankiewicz, specjalistką w dziedzinie tych świadczeń, pod numerem telefonu +48 600 299 971 lub pisząc maila na adres: roksana@ats-podatki.pl.