Skip to main content

Przeciętna norweska roczna emerytura wzrosła w 2021 r. o 10 400 NOK. Jak to się ma do poziomu inflacji?

Z danych NAV wynika, że przeciętna emerytura w Norwegii wynosi obecnie 258 700 NOK. Świadczenie pobiera już ponad milion mieszkańców kraju, a emerytów przybywa szybciej niż w poprzednich dekadach. Tylko w zeszłym roku do grona emerytów dołączyło 20 000 nowych osób. Z szacunków statystycznych wynika, że w 2030 r. emerytów będzie już 1,2 miliona.

Więcej dla emerytów z minimalnym świadczeniem

Przeciętny emeryt w Norwegii pobrał w 2021 r. o 10 400 NOK więcej z tytułu świadczenia. Z obliczeń NAV wynika, że to więcej niż wyniósł poziom inflacji. Ceny wzrosły przeciętnie o 3,5%, zaś przeciętna emerytura o 4,2%. Oznacza to, że siła nabywcza emerytów wzrosła.

Największy wzrost emerytury zanotowali samotni emeryci, którym w połowie 2020 r. podniesiono minimalną stawkę świadczenia o 4000 NOK. W Norwegii blisko 15% emerytów pobiera minimalną emeryturę, której stawka wynosi 167 125 NOK rocznie. Aby pobierać pełne świadczenie minimalne, należy mieć co najmniej 40 lat uczestnictwa w systemie ubezpieczeń społecznych.

Norweska emerytura za granicą

Z roku na rok coraz więcej norweskich emerytów pobiera świadczenie mieszkając za granicą. W ciągu ostatniej dekady liczba ta zwiększyła się o 57%. W sumie w grudniu 2021 r. ponad 52 tysiące świadczeniobiorców pobierało norweską emeryturę mieszkając w innym kraju. Dotyczy to tak samo obywateli krajów Unii Europejskiej, którzy po zakończeniu kariery zawodowej w Norwegii wyjechali do swojej ojczyzny, jak i Norwegów, którzy osiedlili się poza krajem.

Wkrótce nowy raport

Latem tego roku ma się ukazać raport dotyczący wzrostu liczby emerytów w Norwegii i związanego z tym przewidywanego wzrostu wydatków na emerytury. Analitycy NAV mają przygotować dane, które mogą posłużyć politykom do przygotowania ewentualnych zmian w systemie emerytalnym.