Skip to main content

Do 1 lipca rząd w dalszym ciągu odradza podróże, które nie są konieczne.

Wszyscy, którzy przybywają do Norwegii muszą przebywać w kwarantannie 10 dób (dotyczy krajów czerwonych, np. Polska, Szwecja, Dania ) lub 3 doby (z obszarów żółtych czyli np. niektóre rejony Finlandii, Islandia).

Wszyscy przebywający w kwarantannie maja obowiązek poddać się testom w 7 dniu kwarantanny. Test negatywny skutkuje zakończeniem kwarantanny.

Osoby zaszczepione w Norwegii i mające norweski certyfikat krajowy, mogą się nim legitymować już od 3 czerwca od g.12.00 i odbywać kwarantannę w domu (czasowe rozwiązanie od 3 do 11 czerwca). W tym przypadku należy posiadać potwierdzenia z Helsenorge.no.

Osoby zaszczepione poza Norwegią lub ozdrowieńcy z zagranicy mogą okazać na granicy taki certyfikat  i będzie on uznawany czasowo od 3 do 11 czerwca.

Przypominamy, ze od 27 maja osoby przybywające z takich krajów jak:  Polska, Szwecja, Dania pierwsze 3 dni kwarantanny odbywają w hotelu. Po negatywnym teście po 3 dobach można udać się do własnego domu i tam dalej odbyć kwarantannę.  we własnym domu. Dane o liczbie zachorowań na 100.000 osób  uaktualniane są co tydzień w poniedziałek.

W dalszym ciągu obowiązują następujące zasady przy wjedzie do Norwegii:

  1. Do kraju mogą wjechać obywatele norwescy, oraz inne osoby zamieszkałe w Norwegii. W dalszym ciągu NIE mogą wjechać do Norwegii członkowie rodzin (dziadkowie, dorosłe dzieci, partnerzy) oraz pracownicy sezonowi.
  2. Obowiązkowo trzeba wykonać test (PCR lub antygenowy) na 24 godziny PRZED  przyjazdem i okazać na granicy,  zarejestrować się oraz odbyć kwarantannę. Przechorowanie covid-19 w  ciągu ostatnich 6 miesięcy zwalnia z obowiązku posiadania testu. Test trzeba wykonać również przy przekraczaniu granicy.  

Od 27 maja obowiązują tymczasowe przepisy, które mówią, że przybywający z krajów gdzie liczba zachorowań wynosi powyżej 150 osób na 100.000, muszą odbyć kwarantannę hotelową przez 3 dni a następnie wykonać test. Jeśli będzie negatywny to dalszą część kwarantanny można odbyć we własnym domu lub miejscu zamieszkania jeśli warunki na to pozwolą.

Przepisy tymczasowe do 11 czerwca wydają się być nieco skomplikowane, ale rząd zapewnia, że trwają intensywne prace nad certyfikatem szczepionkowym, który ma ułatwić przemieszczanie się dla osób go posiadających.

Będziemy Państwa informować na bieżąco.