Skip to main content

Stopa bezrobocia w Norwegii wynosi obecnie 3,5%. Oznacza to, że związany z pandemią koronawirusa kryzys na rynku pracy był zjawiskiem przejściowym.

Dane norweskiego Urzędu Statystycznego (SSB) pokazują, że w ostatnim kwartale 2021 r. bezrobocie w kraju było na poziomie 3,5 %. Było zatem znacznie niższe niż w tożsamym kwartale rok wcześniej. Poziom bezrobocia jest teraz na mniej więcej tym samym poziomie, co średnia z ostatnich 25 lat.

Tonje Køber z SSB podsumowuje, że związany z pandemią kryzys na ryku pracy był najpoważniejszym w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Najnowsze dane dowodzą jednak, że było to zjawisko przejściowe.

O trzy miesiące dłużej

Z danych wynika, że w czasie pandemii przeciętna osoba poszukująca w Norwegii pracy potrzebowała aż o trzy miesiące więcej niż zwykle, by znaleźć odpowiednie stanowisko. Zwykle poszukiwanie pracy trwa przeciętnie od 4 do 6 miesięcy. W czasie pandemii znalezienie nowego zajęcia zajmowało średnio od 7 do 9 miesięcy. Jest też smutna strona tej statystyki – część osób poszukujących pracy w czasie pandemii wypadło z rynku na stałe i zaniechało starań w znalezieniu nowego zajęcia. W tej grupie są między innymi obcokrajowcy, którzy zdecydowali się na wyjazd z Norwegii.

95 600 ofert do wzięcia

W czwartym kwartale zeszłego roku na rynku pracy pojawiło się w sumie 95 600 ofert, czyli o 700 mniej niż o kwartał wcześniej. Najwięcej posad do wzięcia było w zawodach związanych z służbą zdrowia i opieką, w handlu detalicznym oraz przy naprawie pojazdów mechanicznych, a także w sektorze edukacji. Rekordowo dużo nieobsadzonych stanowisk było też w branży budowlano-konstrukcyjnej, gdzie poszukiwano aż 8500 pracowników.

Te liczby brzmią imponująco, ale trzeba brać pod uwagę, że nie w każdym regionie Norwegii zapotrzebowanie na pracowników jest takie samo. Zdarza się też, iż o jedno stanowisko stara się pięćdziesięciu lub więcej kandydatów i tylko ci o najlepszych kwalifikacjach są zapraszani na rozmowy kwalifikacyjne. Warto zatem formalnie potwierdzać w Norwegii swoje wykształcenie, starać o uznanie kwalifikacji zawodowych, zachowywać certyfikaty z odbytych kursów i stale podnosić kwalifikacje.