Od soboty maja r. do Polski w związku z pracą zarobkową bez kwarantanny można wjechać już nie tylko z państw sąsiadujących, tj. Niemiec, Czech, Słowacji i Litwy, lecz z całej Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Informacje na stronie straży granicznej nie były tożsame od początku z informacjami, jakie były przekazane do wiadomości publicznej .
Wywołało to burzę m.in. na portalach społecznościowych Polaków pracujących w Norwegii .
Wiemy, jak ważne są to dla Was informacje
Wiemy, jak długo czekają na to Wasze rodziny
Nie publikowaliśmy tych relacji, ponieważ nie byliśmy pewni informacji głoszonych przez media. Dopiero dziś dodano kilka zapisów na stronie straży granicznej, co daje nam pełen obraz nowych zasad kwarantanny. Wiceszef MSZ, Paweł Jabłoński poinformował, że zamieszczone 16.05 w Dzienniku Ustaw zmiany, zostały zawarte w rządowym rozporządzeniu, które zostało przygotowane we współpracy pomiędzy resortami spraw zagranicznych oraz administracji i spraw wewnętrznych. Kto, więc nie będzie zobowiązany odbyć przymusowej kwarantanny? załogi samolotów, rybacy, marynarze, kierowcy tirów, żołnierze, rolnicy, którzy maja gospodarstwo rolne po obu stronach granicy, pracownicy zagraniczni pracujący w Polsce, Polacy pracujący w państwach UE i EOG, uczniowie i studenci pobierający naukę w Polsce oraz dzieci, które chodzą do przedszkoli w sąsiadujących z RP krajami.
Pracownicy przekraczający granicę będą mieli obowiązek uargumentować, okazując umowę o pracę z kraju sąsiadującego lub innego kraju UE, czy EOG. Rozporządzenie podtrzymuje do odwołania, zakaz przemieszczania się, przekraczając granicę Polskim transportem kolejowym.
Jak podkreślił we wpisie na Twitterze Pan Jabłoński: Zgodnie z nowymi przepisami, istnieje również możliwość przejazdu tranzytowego przez Polskę bez odbywania obowiązkowej kwarantanny, jeżeli tranzyt odbywa się w godzinach 19-7 !
Pamiętajmy, że w okresie pandemii, osoby przekraczające granicę, nadal zobowiązani są przedstawić informację odnośnie adresu zamieszkania lub miejsca pobytu wraz z numerem do kontaktu. Straż Graniczna będzie przekazywać te informacje wojewodom oraz odpowiednim służbom sanitarnym.