Skip to main content

Jak informuje regjeringen.no norweski rząd zdecydował się na wprowadzenie systemu rejestracji wyjazdów, w których osoby chcące przekroczyć granicę Norwegii zobowiązane będą do złożenia oświadczenia składającego się z danych osobowych, kontaktowych, miejscu odbywanej kwarantanny oraz informacji o zatrudnieniu.

System ten będzie przydatnym narzędziem dla wielu sektorów gospodarki , wspomagającym prace nad zapobieganiem rozprzestrzenianiu się Covid-19. System będzie przydatny w służbie zdrowia w zakresie kontroli zakażeń i śledzenia zakażeń, a także dla policji i inspekcji pracy w śledzeniu naruszeń przepisów dotyczących kwarantanny – mówi minister sprawiedliwości i zarządzania kryzysowego Monica Mæland..

Każdy kto będzie chciał przekroczyć granicę Norwegii, niezależnie od pochodzenia, zobowiązany będzie do zarejestrowania się w systemie .

Przemysł rybołówstwa spodziewa się dużego napływu zagranicznej siły roboczej na przyszłoroczne zimowe połowy. Rejestracja w systemie pomoże przeprowadzić to w sposób uporządkowany na tyle, by czuwać nad kontrolą zakażeń. Ważne jest, aby przemysł współpracował z władzami lokalnymi oraz regionalnymi i zapewnił, że ​​zostały zawarte umowy z tymi, którzy będą pracować w rybołwóstwie – mówi minister rybołówstwa i owoców morza Odd Emil Ingebrigtsen.

Ze wstępnym planów wynika, że system rejestracji podróży będzie funkcjonował od stycznia 2021 r. Wprowadzone informacje zostaną usunięte, gdy nie będą już potrzebne. Zasady likwidowania danych zostaną opisane w regulaminie.