Skip to main content

11 marca BankID udostępnił nową usługę. W aplikacji można teraz ustawić elektroniczny norweski dowód tożsamości, którym można się posługiwać na przykład na poczcie lub w aptece.

Zdarzyło ci się, że ktoś w Norwegii prosił Cię o dowód tożsamości, a ty nie miałeś go akurat przy sobie? To dość częsty problem. Teraz możesz mieć dowód tożsamości zawsze przy sobie, w swoim telefonie. Paszport lub dowód można zeskanować i dodać do aplikacji BankID, a potem używać go na przykład odbierając przesyłkę poleconą na poczcie, lek na receptę w aptece bądź kupując alkohol w norweskim sklepie monopolowym. Na razie tylko norweska poczta oraz Vinmonopolet potwierdziły, że będą honorować elektroniczny dowód tożsamości, jednak można się spodziewać, iż w przyszłości to rozwiązanie będzie powszechnie akceptowane.

Jak dodać dokument tożsamości w telefonie?

Aplikacja BankID daje możliwość posługiwania się elektronicznym dokumentem tożsamości generując QR kod, który potwierdza dane osobowe użytkownika. Usługa jest dostępna wyłącznie dla posiadaczy norweskiego paszportu lub dowodu. Nie mamy jeszcze informacji, czy w przyszłości będzie można tam dodać również zagraniczne dokumenty tożsamości.

Aby zeskanować ID, trzeba otworzyć aplikację BankID w telefonie i na początek zaakceptować warunki usługi, a następnie wybrać, czy chcemy zeskanować paszport, czy dowód. W kolejnym kroku należy w telefonie aktywować możliwość dokonywania płatności elektronicznych poprzez NFC i płatności (aplikacja podpowiada nam, co powinniśmy zrobić). Kiedy telefon jest już gotowy, pokazuje, jak należy zeskanować wybrany dokument. Najpierw skanujemy pasek informacyjny na odwrotnej stronie dokumentu, a następnie chip na stronie ze zdjęciem. Całość operacji zajmuje nie więcej niż trzy minuty. Na koniec system informuje, że elektroniczny dowód tożsamości jest gotowy.

Aby okazać swój elektroniczny dowód tożsamości w Norwegii, trzeba za każdym razem otworzyć aplikację i potwierdzić chęć pokazania ID przy pomocy zabezpieczenia, którego zwykle używamy, na przykład odcisku palca bądź skanu źrenic.