Skip to main content

Jak wygląda komunikacja elektroniczna z urzędami w Norwegii?

Do systemu internetowego NAV, podobnie jak do wielu innych urzędów i serwisów w Norwegii, w tym Altinn, Skatteetaten, Lånekassen, Mineresepter, Samordnetopptak, Legemiddelverketitp. można się logować na kilka sposobów. Popularne logowanie za pomocą kodów MinID niestety jest już mało efektywne, bowiem nie daje wystarczającego stopnia zabezpieczenia, aby korzystać z wielu istotnych usług, w tym dostępu do skrzynek służących do odbierania i wysyłania wiadomości.

Aby komunikować się z norweskimi urzędami (np. NAV) lub bankami, musimy posiadać przy logowaniu wyższy poziom zabezpieczeń. W takiej sytuacji najczęściej zamawia się:  BANKID, BANKKID PÅ MOBIL, BUYPASS ID, SMARTKORT, BUYPASS ID I MOBIL lub COMMFIDES. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, bowiem używając metod elektronicznego logowania się można załatwić sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu i to nawet przebywając poza Norwegią.

Warto zaopatrzyć się w jedno z powyższych rozwiązań zaraz po rozpoczęciu pracy w Norwegii. W przypadku potrzeby komunikowania się z jakimkolwiek urzędem, sprawę będzie można załatwić w kilka minut, na przykład podczas przerwy w pracy.

Należy pamiętać, że zamówienie któregokolwiek z systemów elektroniczne identyfikacji trwa od kilku do kilkunastu dni.

FORMY LOGOWANIA

 

MinID 
 
MinID zapewnia trzystopniowe zabezpieczenie. Nie umożliwia logowania do wszystkich serwisów publicznych oraz nie daje dostępu do wszystkich usług.Zarejestrowani użytkownicy podczas logowania otrzymują jednorazowy kod sms. Osoby, które dopiero będą rejestrować kod aktywacyjny, mają do wyboru opcję jednorazowego kodu SMS bądź założenie aplikacji na telefon.
Użytkownicy zarejestrowani w poprzedniej wersji MinID mogą zamówić nowe kody dopiero po restarcie konta. 
ZALETY:
1. Złożysz zeznanie podatkowe
2. Zamówisz kartę podatkową
3. Napiszesz wiadomość na Altinn
4. Wprowadzisz dane do przelewu TYLKO poprzez Skatteetaten
5. Wyślesz kartę meldunkową (meldekort) 6. Złożysz wniosek o S1

WADY:
1. Nie załączysz zwolnienia lekarskiego we wniosku do NAV;
2. Nie napiszesz wiadomości do NAV przez kontaktskjema;
3. Nie załączysz dokumentów do NAV; 

4. Nie wprowadzisz elektronicznie danych do przelewu do NAV; 

5. Nie złożysz wniosków o zasiłki w NAV.
 

MinID Passport  Metoda została stworzona w okresie pandemii COVID-19 i zakończy działanie 07.12.2023 Użytkownicy MinID Passport zostaną automatycznie zarejestrowani jako użytkownicy elektronicznego MinID.    

 

 

 

 

 

BankID  Jeden z najbardziej popularnych i polecanych sposobów logowania się do usług elektronicznych w Norwegii. Zapewnia czterostopniowy, najwyższy poziom bezpieczeństwa. Dostępny w kilku wariantach: jako aplikacja, z generatorem kodów i system na telefon. 
 BankID można uzyskać od banku, w którym posiada się konto. Należy stawić się tam osobiście i wylegitymować.  
ZALETY: 1. Umożliwia logowanie do banku i wszystkich urzędów oraz stron, na których wymagana jest autoryzacja i potwierdzenie tożsamości. 

 

WADY:
1. Aby otrzymać BankID, trzeba posiadać stały numer personalny. BankID na d-nummer przyznawano okresowo jedynie w Sparebank, jednak pozwalało to jedynie na elektroniczny dostęp do swojego konta bankowego.  

BankID PÅ MOBIL  Wygodna wersja BankID wymagająca użycia telefonu, na ekranie którego podczas logowania pojawiają się komunikaty wymagające zatwierdzenia.   

BankID na telefonie komórkowym można zamówić elektronicznie, po zalogowaniu się do bankowości internetowej za pomocą zwykłego BankID.
 

ZALETY: 1. Umożliwia logowanie do banku i wszystkich urzędów oraz stron, na których wymagana jest autoryzacja i potwierdzenie tożsamości. 

2. Nie wymaga użycia generatora kodów (kodebrikke), operacje potwierdza się w telefonie.  

 

WADY:
1. Pełna wersja dostępna wyłącznie dla posiadaczy stałego numeru personalnego w Norwegii. 

2. Niemożność logowania się do serwisów w przypadku uszkodzenia bądź zgubienia telefonu.  

 

BUYPASS ID w aplikacji mobilnej   Jeden z najbardziej popularnych sposobów logowania się do usług elektronicznych w Norwegii. Zapewnia czwarty stopień zabezpieczenia. Dostępny również dla osób posiadających
d-nummer. Zamówić go mogą też osoby posiadające stały numer personalny w Norwegii, które nie mają konta w norweskim banku. Po pobraniu aplikacji na telefon należy odebrać w najbliższej placówce pocztowej w Norwegii jednorazowy kod aktywacyjny okazując ważny paszport, drugi dokument ze zdjęciem (np. dowód osobisty) oraz dokument potwierdzający nasz d-nummer (np. umowa o pracę). 
ZALETY: 1.Umożliwia logowanie do wszystkich urzędów oraz stron, na których wymagana jest autoryzacja i potwierdzenie tożsamości.
2. Aplikacja działa w ustalonym okresie, lecz możemy ją aktualizować bez potrzeby zamawiania nowej.
3. Można udostępniać.

WADY:
1. Osobisty odbiór kodu tylko w Norwegii
2. Okazanie ważnego paszportu z drugim dokumentem ze zdjęciem oraz dokumentem potwierdzającym d-numer.

 

 

BUYPASS ID ON SMARTCARD  Inna wersja BUYPASS ID również zapewniająca najwyższy poziom bezpieczeństwa.  Urządzenie wraz z kartą zamawia się poprzez stronę internetową. Odbiór wyłącznie w Norwegii za okazaniem ważnego paszportu, drugiego dokumentu ze zdjęciem (np. dowód osobisty) oraz dokument potwierdzający d-nummer (np. umowa o pracę) 

Osoba, która posiada już kartę smartkort ma możliwość ponownego zamówienia jej bez osobistego stawiennictwa w Norwegii, ale musi ją zamówić przed upłynięciem terminu ważności. Karta bez czytnika jest wówczas przesyłana na wskazany adres w Polsce. 

Użytkownicy, którzy przegapią ten termin będą, muszą osobiście stawić się w Norwegii. 

 

ZALETY: 1.Umożliwia logowanie do wszystkich urzędów oraz stron, na których wymagana jest autoryzacja i potwierdzenie tożsamości. 

2. Aplikacja jest terminowa, lecz można ją przedłużyć 

3. Przedłużenia terminu przed ukończeniem ważności karty, można dokonać elektronicznie. Karta może zostać wysłana na polski adres.

WADY:
1. Osobisty odbiór urządzenia i karty tylko w Norwegii
2. Okazanie ważnego paszportu z drugim dokumentem ze zdjęciem oraz dokumentem potwierdzającym d-numer
3. Karta jest terminowa, należy pamiętać by zamówić nową.
4. Nie można się logować zdalnie. Możliwość logowania posiada osoba, która fizycznie posiada kartę wraz ze specjalnym urządzeniem.

 

BUYPASS ID IN MOBILE – PASSORD/SMS  Trzecia wersja BUYPASS ID również zapewniająca najwyższy poziom bezpieczeństwa. Aplikację zamawiamy poprzez stronę internetową. Jednorazowy kod aktywacyjny odbieramy tylko w Norwegii za okazaniem ważnego paszportu, drugiego dokumentu ze zdjęciem (np. dowód osobisty) oraz dokument potwierdzający nasz d-nummer (np. umowa o pracę). 

 

ZALETY: 1.Umożliwia logowanie do wszystkich urzędów oraz stron, na których wymagana jest autoryzacja i potwierdzenie tożsamości.
2. Aplikacja jest terminowa, lecz możemy ją aktualizować bez potrzeby zamawiania nowej.
3. Można udostępniać.
 

WADY:
1. Osobisty odbiór urządzenia tylko w Norwegii.
2. Okazanie ważnego paszportu z drugim dokumentem ze zdjęciem oraz dokumentem potwierdzającym d-numer
 

 

 Kody do MinID

Wcześniej kody pin były wysyłane drogą pocztową na norweski lub polski adres, obecnie korzysta się z kodów wysyłanych na sms bądź aplikacji MinID w telefonie.

3 października 2022 roku zaprzestano wysyłania listów z kodami MinID. Nowi użytkownicy otrzymują teraz list aktywacyjny i nie mają już możliwości zamawiania nowych kodów MinID. List aktywacyjny dla nowych użytkjowników aplikacji MinID, która zastapiła wczesniejsze rozwiązanie, zamawia się elektronicznie. Zostaje on wysłany na adres, który został wcześniej zarejestrowany w Folkeregisteret.
W przypadku użytkowników, którzy przed zmianami korzystali z MinID (w formie kodów papierowych lub kodu SMS) konieczne będzie zresetowanie konta w MinID i ponowne zamówienie nowych kodów w formie kodu aktywacyjnego.

Na temat aktualnych regulacji w tej sprawie czytaj w artykułach:

DUŻE ZMIANY W MINID

NOWE SPOSOBY LOGOWANIA SIĘ – MASZ CZAS DO 16 STYCZNIA

Kody PIN do Alltin

Dzięki rozliczeniu podatku drogą elektroniczną możemy liczyć na szybszy zwrot. Rozliczenia papierowe zostają zatwierdzone najwcześniej w sierpniu, podczas gdy większość rozliczeń elektronicznych jest przez urząd skarbowy rozpatrywana i zatwierdzana w czerwcu. Rozliczając się elektronicznie mamy też możliwość złożenia wniosku o przedłużenie terminu składania zeznania podatkowego nawet do końca maja.

Logując się na profilu Altinn za pomocą kodów PIN można m.in.:

 • rozliczyć podatek/złożyć korektę/odwołanie,
 • sprawdzić swoje dochody,
 • złożyć wniosek o kartę podatkową,
 • zarejestrować się do lekarza,
 • zrobić przemeldowanie,
 • prowadzić korespondencję z urzędami,
 • zarejestrować nowego członka rodziny,
 • złożyć wniosek o zaświadczenie o niekaralności,
 • zarejestrować firmę,
 • składać raporty VAT firmy,
 • rejestrować pracowników,
 • wysyłać deklaracje firmy.

Pamiętajmy, że wysyłając dokumenty drogą tradycyjną, ryzykujemy, że mogą one zaginąć w trakcie wysyłki, przez co okres oczekiwania na załatwienie każdej sprawy może się znacząco wydłużyć.

Pomożemy Ci uzyskać elektroniczny dostęp do wszystkich platform urzędowych, jak Nav czy Altinn

Skontaktuj się, a podpowiemy, jak skomunikować się elektronicznie z urzędami w Norwegii