Skip to main content

Wraz z rozpoczęciem nowego roku, w Norwegii weszły w życie nowe stawki podatkowe, opłaty oraz nowelizacje ustaw.

Jedną z ważniejszych zmian jest likwidacja opłaty abonamentu za korzystanie z telewizji publicznej NRK (o czym już wcześniej informowaliśmy).  Od 1 stycznia opłata ta będzie zastąpiona podatkiem pobieranym przy rocznym rozliczaniu się z fiskusem.  W myśl nowych przepisów każdy obywatel będzie musiał zapłacić tenże podatek i nie będzie tu możliwości zwolnienia np. poprzez wyrejestrowanie odbiornika telewizyjnego, tak jak było to do tej pory.

Następną zmianą jest zmniejszenie podatku z 7 do 5% za wynajem tzw. hytte czyli popularnych w Norwegii domków letniskowych.

Urząd informuje, że  podatek kildeskatt od rent i emerytur może zostać obniżony dla osób które otrzymują takie świadczenia a mieszkają w innych krajach Unii Europejskiej gdzie nie mogą skorzystać z innych ulg podatkowych.

Firmy oferujące wynajem nieruchomości, zarówno przez internet jak i w inny sposób będą miały obowiązek zgłaszania informacji o wynajmujących do urzędu skarbowego.

Zaczyna obowiązywać nowa metoda mierzenia wysokości emisji CO2 przy naliczaniu opłaty  rejestracyjnej dotyczącej samochodów osobowych i minibusów. Wcześniejszy sposób wyliczania bazujący na metodzie NEDC zastąpi metoda WLTP.

Z początkiem roku znowelizowano również ustawy dotyczące banku centralnego, Statystycznego Biura Centralnego, udzielania kredytów mieszkaniowych oraz papierów wartościowych.  

Informacje przygotowano na podstawie publikacji Ministerstwa Finansów (Finansdepartement).