Odkąd NAV wyrównał finansowo opcje 80% i 100% zasiłku macierzyńskiego/tacierzyńskiego, coraz więcej rodziców w Norwegii decyduje się na to, by zostać w domu z dzieckiem dłużej. Czy jest to opcja również dla ciebie?
1 lipca tego roku w życie weszły przepisy zmieniające zasady wypłacania zasiłku macierzyńskiego i tacierzyńskiego w Norwegii. Wcześniej rodzice mieli do wyboru pobierać zasiłek dłużej, ale po obniżonej stawce (80%) albo krócej po stawce pełnej. W pierwszym wariancie zyskiwali czas spędzony wspólnie z dzieckiem, zaś w drugim pieniądze. 8 na 10 osób wybierało opcję krótszego świadczenia z pełną stawką. W 2023 roku Minister ds. Dzieci i Rodziny zaproponowała zmianę. Deklarowała, że reforma da rodzicom większą możliwość wyboru i ułatwi dłuższe pozostanie z dzieckiem w domu.
Teraz okazuje się, że miała rację. Od kiedy wprowadzono reformę, która w praktyce wyrównała wysokość wypłaty zasiłku w opcji krótszej i dłuższej, rośnie odsetek rodziców, którzy wolą zostać z dzieckiem dłużej w domu.
Przed reformą rodzice posiadający prawo do zasiłku rodzicielskiego mogli zdecydować się na macierzyński/tacierzyński w wysokości 100% dochodu przez 49 tygodni lub pobieranie świadczenia w wysokości 80% dochodu przez 59 tygodni. Całkowita kwota zasiłku rodzicielskiego przy 80% była niższa niż przy pobieraniu 100%.
Teraz rodzice wybierają pomiędzy opcją 49 (stawka 100%) i 61 tygodni (stawka 80%), w sumie otrzymując taką samą kwotę zasiłku.
Szybki skok
Z danych NAV wynika, że już w lipcu odsetek rodziców, którzy wybrali dłuższy okres zasiłku wzrósł z 18 do 28%. Rok wcześniej na tę opcję zdecydowało się mniej niż 15% rodziców starających się o świadczenie. Jeden z argumentów za wersją dłuższą to fakt, że teraz zyskała ona dodatkowe 11 dni w stosunku do okresu po 80% stawce sprzed reformy.
Analitycy NAV spodziewają się, że odsetek rodziców wnioskujących o dłuższą wersję macierzyńskiego i tacierzyńskiego będzie stale rosnąć i w końcu przewyższy krótszą opcję. Już w grudniu troje na dziesięciu rodziców będzie wybierać dłuższy okres zasiłku.
Na tle kraju wyróżnia się jedynie Oslo, gdzie rodzice rzadziej niż w innych miastach decydują się na dłuższą opcję świadczenia. Wynika to z odmiennej sytuacji z dostępnością przedszkoli.
Na decyzje rodziców wpływa również to, w jakiej porze roku urodziło się dziecko, bowiem jest to powiązane z jego prawem do uzyskania miejsca w przedszkolu. Rodzice dzieci urodzonych jesienią i zimą chętniej od pozostalych rodziców wybierają dłuższą wersję zasiłku.
Długi czas procedowania
Najkrótszy czas rozpatrywania wniosku o foreldrepenger to 6 tygodni, więc warto wysłać wniosek w odpowiednim terminie.
Chcesz się starać o zasiłek rodzicielski z Norwegii? Zrób to z naszą pomocą! Korzystając z naszych usług szybko złożysz wniosek o zasiłek tacierzyński lub macierzyński w Norwegii. Zgłoś się do nas, a pomożemy Ci w wypełnieniu formularza.