Spis treści:
Możliwość sprowadzania do kraju pracowników o specjalistycznych kompetencjach.
13 kwietnia Norwegia otworzyła przedsiębiorcom możliwość sprowadzania do kraju pracowników o specjalistycznych kompetencjach. Wyjaśniamy, co to oznacza w praktyce. W dobie restrykcji wjazdowych związanych z pandemią koronawirusa Norwegia robi nieliczne wyjątki od obostrzeń. Dozwolony został między innymi wjazd pracowników zagranicznych o szczególnych kompetencjach. Przepisy uściślają, że chodzi o pracowników, jakich „nieobecność zagraża funkcjonowaniu firmy”.
Kto może aplikować?
O pozwolenie na wjazd do Norwegii dla niezbędnego personelu o szczególnych kompetencjach mogą aplikować wyłącznie pracodawcy. Dotyczy to tylko firm zarejestrowanych w Norwegii. Jeżeli z powodu braku nieobecności w okresie do 31 lipca firmie grozi wstrzymanie funkcjonowania, odpowiednie organy państwowe mogą wydać zgodę na sprowadzenie personelu z zagranicy.
O pozwolenie NIE mogą aplikować agencje pracy ani pracownicy w imieniu własnym.
Zgodę na wjazd pracownika firma powinna otrzymać przed jego planowanym wjazdem do Norwegii.
Jeżeli gmina, w której pracownik zagraniczny miałby wykonywać swoje zadania, ma wysoki wskaźnik zakażeń, wniosek o pozwolenie może zostać odrzucony nawet w przypadku, gdy spełnione zostały inne kryteria.
Specjalistyczne kompetencje
13 kwietnia tego roku rząd norweski otworzył możliwość aplikowania o wjazd dla osób o specjalistycznych kompetencjach, w tym na przykład: aktorów, muzyków, sportowców, naukowców, specjalistów w sektorze usług czy managerów.
Aplikując o wjazd dla takiego pracownika, pracodawca musi spełnić wiele warunków i przedstawić pisemnie między innymi:
– opis zadań pracownika;
– potwierdzenie kompetencji w postaci dyplomu, certyfikatu czy świadectwa w języku angielskim bądź nordyckim (w wyjątkowych przypadkach akceptowane są również tłumaczenia wraz z oryginałem);
– wyjaśnienie, dlaczego akurat ten pracownik spełnia warunki do wykonywania specjalistycznej pracy na stanowisku;
– wyszczególnienie stażu pracy i doświadczenia danego pracownika.
Jak łatwo się zorientować, nie są to warunki łatwe do spełnienia, tym bardziej, że oprócz tego pracodawca musi przesłać dokumentację dotyczącą samej firmy, a także miejsca, gdzie pracownik może odbyć kwarantannę. Dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przedsiębiorca przesyła pracownikowi odpowiedni dokument, jaki ten będzie musiał okazać na granicy w celu uzyskania prawa wjazdu.
Wcześniejsze ustalenia
Na mocy wcześniejszych postanowień pracodawcy mogą też występować o zgodę na wjazd dla:
– Techników zajmujących się montażem/demontażem, naprawą i utrzymaniem ważnego sprzętu.
– Specjalistów zajmujących się budowaniem, utrzymaniem i remontem ważnej infrastruktury, takiej jak: instalacje wodno-kanalizacyjne, kolej, drogi, statki i porty, samoloty, lotniska, instalacje do kierowania ruchem powietrznym, sieci telekomunikacyjne, takie jak łącza szerokopasmowe, telekomunikacja, etc., infrastruktura energetyczna (produkcja i dystrybucja), instalacje offshore oraz lądowe związane z przemysłem wydobywczym ropy naftowej.
– Pracowników, niezbędnych w bieżącej pracy zw. z produkcją lub pakowaniem ziemniaków, warzyw i owoców.
Warto pamiętać, że uzyskanie takiej zgody jest procesem długotrwałym, może potrwać nawet kilka tygodni.