Skip to main content

W ostatnim czasie bardzo znacząco wzrosła liczba chorych na COVID-19 w Szwajcarii, Czechach i w Polsce.

FHI Zaleca, aby te kraje zostały ponownie objęte kwarantanną. Zmiana może wejść w życie już pod koniec tygodnia. 

FHI co dwa tygodnie aktualizuje sytuację w krajach UE, EOG i Schengen. To rząd podejmuje decyzje dotyczące krajów objętych kwarantanną. Zarówno Szwajcaria jak i Czechy przekroczyły granicę ustaloną na poziomie 20 nowych przypadków COVID-19 na 100 000 mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni.  Niestety w ciągu ostatnich dwóch tygodni w Polsce odnotowano również coraz większą liczbę nowych przypadków zakażenia wirusem. Liczba ta wynosi już 17,9 nowych przypadków na 100 000 mieszkańców . 

W Polsce ilość pozytywnych testów w tygodniu 29 i 30 wzrosła, i wynosi ponad 5 %. Jak podaje FHI z tego powodu należy rozważyć wprowadzenie kwarantanny dla Polski, jeśli odsetek pozytywnych próbek przekroczy ponad 5% w tygodniu 31. 

Również Szwajcaria jak i Czechy nie są w dobrym położeniu. W ciągu 14 dni na 100 000 mieszkańców tendencja zakażeń była wzrostowa. Dlatego w Norwegii również jest głośno na temat wprowadzenia kwarantanny dla tych krajów. Miałaby trwać 10 dni.  W ubiegłym tygodniu Belgia stała się krajem „niebezpiecznym” a dwa tygodnie temu Hiszpania.              

W piątek 7 sierpnia poznamy więcej szczegółów na ten temat.