Skip to main content

Na czwartkowej konferencji prasowej poinformowano, że Państwo Norweskie pokryje wszystkim osobom mieszkającym w Norwegii koszty szczepień na koronawirusa. Dofinansowane będą wszystkie komuny, co oznacza, że z darmowej szczepionki będą mogły skorzystać osoby, które mieszkają i przebywają na terenie danej komuny.

Erna Solberg, premier Norwegii, oświadczyła, że rząd chce doprowadzić do tego, żeby jak najwięcej osób otrzymało bezpieczną i skuteczną szczepionkę. Dodała także, że głównym priorytetem rządu jest możliwość zaoferowania szczepień na koronawirusa jak najszybciej, w celu zmniejszenia ilości zakażeń, śmierci a także zapobieżenia rozprzestrzenianiu się infekcji.

Darmowe szczepionki na koronawirusa będą udostępniane, jako część narodowego programu szczepień. W budżecie państwa na 2021 rok przewiduje się przeznaczenie prawie 6 miliardów koron na działania mające ograniczyć ilość zakażeń koronawirusem, z czego ok. 3,8mld zostanie przeznaczone na działania związane ze szczepieniami.

Norwegia zdecydowała się na współpracę z Unią Europejską i jest objęta strategią szczepień UE.

Kiedy szczepionki będą dostępne w Norwegii? Dopiero, kiedy zostaną zatwierdzone przez Unię Europejską. 8 Października Unia Europejska zawarła już umowę z firmą Johnson & Johnson na zakup do 400 miliardów szczepionek dla wszystkich krajów członkowskich oraz Norwegii.

Testy szczepionek firmy Johnson & Johnson rozpoczęły się na początku września, i są już w fazie trzeciej, czyli przedostatniej przed zatwierdzeniem ich przez UE. Zostały one dziś zawieszone ze względu na niewyjaśnioną chorobę u jednego z uczestników testów.  Kolejną fazą będzie zatwierdzenie szczepionek przez UE i dopuszczenie ich do użytku. Jeśli testy zostaną wznowione szybko, być może na początku przyszłego roku Norwegia otrzyma zakupione szczepionki i wprowadzi je do obiegu.