Skip to main content

Straciłeś pracę w Norwegii bądź zostałeś wysłany na postojowe? Nie zwlekaj ze staraniem się o zasiłek dla bezrobotnych, liczy się data dopełnienia formalności w NAV.  

Dagpenger to w Norwegii zasiłek dla bezrobotnych, czyli wsparcie finansowe dla osób, które straciły swój dotychczasowy dochód. Pozwala ono uzyskać 62,4% swojego poprzedniego wynagrodzenia przy spełnieniu określonych warunków. Dzięki temu nie trzeba martwić się finansami do momentu znalezienia nowej pracy.  

Z zasiłku dla bezrobotnych dagpenger można skorzystać w dwóch przypadkach: 

– jeśli Twoja umowa o pracę wygasła; 

– jeśli zostałeś zwolniony z pracy. 

Podobnym świadczeniem socjalnym jest permittering, czyli zasiłek, który można otrzymać, jeśli zostało się tymczasowo odwołanym z pracy w wyniku m.in.: 

– spadku liczby zleceń, 

– wydarzeń niezależnych od pracodawcy. 

Permittering jest rozwiązaniem czasowym. Może trwać maksymalnie przez 26 tygodni w odstępie 18 miesięcy przy zatrudnieniu u jednego pracodawcy. Wypłacaniem zasiłków dla bezrobotnych zajmuje się norweski Urząd Pracy i Polityki Socjalnej, w skrócie NAV. 

O czym trzeba pamiętać składając wniosek? 

W obu przypadkach, czyli wysyłając wniosek o zasiłek dla bezrobotnych w wyniku utraty pracy oraz w wyniku wysłania na postojowe, trzeba pamiętać o kilku ważnych szczegółach: 

– Jeśli masz prawo do otrzymania zasiłku, NAV będzie go wypłacał licząc od czasu, kiedy złożyłeś wniosek i zarejestrowałeś się jako osoba realnie poszukująca pracy. Z tego powodu ważne jest, aby dopełnić tych formalności jak najszybciej. Można to zrobić nawet na kilka dni przed tym, jak zostanie się bez pracy. W razie potrzeby konieczne dokumenty można dosłać w czasie 14 dni od daty wysłania wniosku.  

– Oczekując na rozparzenie wniosku o zasiłek przez NAV należy wysyłać co 14 dni karty meldunkowe. Czas oczekiwania na rozpatrzenie podania wynosi obecnie około 5 tygodni.  

– Należy informować NAV o wszelkich istotnych zmianach dotyczących zasiłku, w tym na przykład: powrocie do pracy, otrzymaniu propozycji pracy, zwolnieniu z pracy podczas permitteringu, rezygnacji z pracy, chorobie, podjęciu edukacji, narodzinach dziecka, wyjeździe z Norwegii, zmianie adresu, otrzymaniu innego rodzaju systemowego wsparcia finansowego itp. Brak dostarczenia takich informacji może skutkować sytuacją, w której przyznane pieniądze trzeba będzie zwrócić.  

– Należy aktywnie poszukiwać pracy, w innym wypadku NAV może wstrzymać wypłatę świadczenia na 18 tygodni. Oznacza to między innymi, iż należy aktualizować samodzielnie CV, poszukiwać ofert pracy i wysyłać zgłoszenia, a także stawiać się na rozmowy o pracę. Trzeba też pozostawać w kontakcie z NAV i w miarę możliwości uczestniczyć w proponowanych przez urząd aktywnościach. Osoba poszukująca pracy, o ile jest w dobrym stanie zdrowia, nie ma więcej niż 60 lat, nie posiada pod opieką dziecka poniżej 1 roku życia bądź dziecka niepełnosprawnego, powinna być gotowa na podjęcie pracy w każdym wymiarze, w całej Norwegii oraz za wynagrodzenie niższe niż otrzymywała na poprzednim stanowisku.  

Czemu warto skorzystać z pomocy ATS Pomoc w Norwegii? 

  • Nasze doświadczone konsultantki poinformują Cię dokładnie, co należy zrobić w kontakcie z NAV w kolejnych krokach; 
  • Pomogą Ci skompletować potrzebną dokumentację oraz wysłać ją do urzędu. 
  • Pomogą Ci przygotować CV i zarejestrować jako osoba poszukująca pracy.  
  • Na podstawie dostarczonych przez Ciebie informacji sporządzą poprawny wniosek o zasiłek dla bezrobotnych.  
  • Wyjaśnią, co należy robić, aby nie stracić prawa do zasiłku.  
  • Pomogą Ci w regularnej komunikacji z urzędem.  
  • W razie potrzeby będą Ci asystować w wypełnieniu planu aktywności.  

Potrzebujesz pomocy w staraniu się o dagpenger? Skontaktuj się z jednym z naszych biur lub zamów usługę bezpośrednio w sklepie online.