Skip to main content

Norweski Urząd Skarbowy rozsyła dziś informacje o kartach podatkowych. Dowiedz się, jak sprawdzić swoją kartę i co zrobić w przypadku braku powiadomienia.

W tym roku 15 grudnia norweski Urząd Skarbowy wysyła podatnikom informacje o wysokości podatku, jaki będzie pobierany w następnym roku podatkowym. Do Państwa skrzynek mailowych trafi wiadomość o tytule „Informasjon om skattekortet 2022”. W przypadku jej braku w kolejnych dniach, należy sprawdzić samodzielnie online, czy karta pojawiła się w systemie.

Sam policz przewidywany dochód

Przypominamy, że to istotny mail, jakiego nie należy ignorować. Urząd wystawia kartę podatkową wyłącznie na podstawie prognozy z roku poprzedniego. Może naliczyć za mało lub za dużo podatku od naszego dochodu. Brak korekty sprawi w takim wypadku, że będziemy płacić nieodpowiedni podatek przez cały rok 2022 – albo dostając do kieszeni za dużo, albo płacąc zbyt duże zaliczki na podatek.

Najlepiej dostosowana karta podatkowa to taka, która została wydana przez urząd na nasz wniosek. W takim wniosku sami wpisujemy przewidywane roczne dochody i koszty uzyskania przychodu. Kartę podatkową powinno się weryfikować za każdym razem, gdy nasze zarobki ulegają istotnym zmianom. Skatteetaten nie ma nic przeciwko temu, aby zmieniać kartę podatkową wielokrotnie w ciągu roku. Jest to wskazane zawsze, gdy coś w naszym dochodzie się zmienia.

Nie ma karty? Złóż wniosek!

Osoby posiadające tymczasowy numer personalny, czyli D-nummer, muszą co roku same wnioskować o przyznanie karty podatkowej na rok następny. Jeśli tego nie zrobią, pracodawca może od stycznia zacząć pobierać 50 % podatku od wynagrodzenia.

Nie otrzymałeś maila o wystawieniu nowej karty podatkowej? Zamów ją osobiście jeszcze przed nowym rokiem! Możesz to zrobić z naszą pomocą, TUTAJ.

Otrzymałeś maila z Urzędu Skarbowego? Sprawdź swoją kartę i ewentualnie zrób jej korektę. Możesz to zrobić z naszą pomocą, TUTAJ.

Zapraszamy do naszych oddziałów, w których konsultanci doradzą oraz pomogą w złożeniu wniosku o kartę podatkową na rok 2022.