Skip to main content

15 grudnia norweski Urząd Skarbowy rozesłał podatnikom informacje o kartach podatkowych. Warto ją sprawdzić i ewentualnie zmienić.

15 grudnia minionego  roku norweski Urząd Skarbowy wysyłał podatnikom informacje o wysokości podatku, jaki będzie pobierany w następnym roku podatkowym. Zawiadamiający o tym mail nosi tytuł „Informasjon om skattekortet 2022”.

Osoby, do których nie dotarło powiadomienie, powinny samodzielnie sprawdzić online, czy karta pojawiła się w systemie. Karta jest dostępna w zakładce Min Side na stronie internetowej urzędu skatteetaten.no. Odpowiedzialność skontrolowania i dostosowania karty spoczywa na podatniku.

Podatnicy, którzy w 2022 zarobią mniej niż 65 000 NOK, mogą korzystać z frikort, czyli nie zapłacą podatku od dochodu.

Sprawdź przewidywany dochód, dług i odliczenia

Przypominamy, że to istotna informacja, jakiej nie należy ignorować. Warto zrozumieć, jak działa norweski system podatkowy i jak sporządzana jest karta podatkowa. Urząd wystawia kartę podatkową wyłącznie na podstawie prognozy z roku poprzedniego. Może naliczyć za mało lub za dużo podatku od naszego dochodu. Brak korekty sprawi w takim wypadku, że będziemy płacić nieodpowiedni podatek przez cały rok 2022 – albo dostając do kieszeni za dużo, albo płacąc zbyt duże zaliczki na podatek.

Najlepiej dostosowana karta podatkowa to taka, która została wydana przez urząd na wniosek podatnika. W takim wniosku sami wpisujemy przewidywane roczne dochody i koszty uzyskania przychodu. Kartę podatkową powinno się weryfikować za każdym razem, gdy nasze zarobki ulegają istotnym zmianom. Skatteetaten nie ma nic przeciwko temu, aby zmieniać kartę podatkową wielokrotnie w ciągu roku. Jest to wskazane zawsze, gdy coś w naszym dochodzie się zmienia.

Na kartę podatkową wpływa nie tylko wysokość zarobków, ale wiele innych czynników, na przykład posiadane kredyty, przejście na emeryturę czy opłacanie składek na prywatnym funduszu emerytalnym.

Złóż wniosek o kartę podatkową

Osoby posiadające tymczasowy numer personalny, czyli D-nummer, muszą co roku same wnioskować o przyznanie karty podatkowej na rok następny. Jeśli tego nie zrobią, pracodawca może od stycznia zacząć pobierać 50 % podatku od wynagrodzenia.

ATS Pomoc w Norwegii posiada wśród usług złożenie wniosku o nową kartę podatkową. Mogą z niej korzystać zarówno te osoby, które nie otrzymały karty na rok 2022, jak i te, które chcą dokonać zmian w istniejącej karcie. Cena usługi to 400 NOK. Zapraszamy.