W poniedziałek Norweski Instytut Zdrowia Publicznego zaczął rozsyłać wiadomości tekstowe do osób z grupy wiekowej 16-25 lat. To przypomnienie o możliwości używania aplikacji Smittestopp.
W SMS-ach Instytut (Folkehelseinstituttet) przypomina o możliwości używania aplikacji Smittestopp.
Od kilku dni liczba osób zakażonych koronawirusem powodującym COVID-19 gwałtownie rośnie. Największą liczbę zakażeń notuje się wśród osób młodych, głównie studentów i uczniów, którzy niedawno wrócili do placówek oświatowych. Większość studentów jest dopiero zaszczepionych jedną dawką szczepionki, zaś nastolatki z grupy wiekowej 16-17 lat dopiero co otrzymały zaproszenia na szczepienie. To sprawia, że mają mniejszą ochronę przed zakażeniem się oraz poważnym zachorowaniem.
Ponieważ studenci i uczniowie w Norwegii mają w związku z początkiem nowego roku szkolnego dużo bezpośrednich kontaktów międzyludzkich, FHI i Folkehelseinstituttet zalecają im zainstalowanie aplikacji.
Jak działa Smittestopp?
Odświeżona aplikacja Smittestopp ma pomóc zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa. Jej użycie jest dobrowolne, a użytkownikami mogą być osoby, które ukończyły 16 rok życia. Do danych osobowych użytkownika ma dostęp jedynie on sam – nie trafiają one do bazy danych norweskiej służby zdrowia ani aplikacji innych użytkowników.
Kiedy dany użytkownik aplikacji otrzyma pozytywny wynik testu na koronawirusa, sam decyduje, czy wprowadzi tę informację do aplikacji. Jeśli to zrobi, to osoby jakie w ostatnich dniach miały z nim bliski kontakt i też używają aplikacji, otrzymają informację, że powinny poddać się testowi na koronawirusa. Nie poznają informacji, kto otrzymał pozytywny wynik, zatem tożsamość osoby zainfekowanej jest chroniona.
Aplikacja jest zalecana dla wszystkich osób mieszkających na terenie kraju, nie tylko ludzi młodych.
Wiadomości tekstowe Instytut prześle do 640 000 mieszkańców Norwegii.