Skip to main content

4 kwietnia norweski Urząd Skarbowy roześle do podatników tak zwane wstępne rozliczenia podatkowe.

Wstępne rozliczenia podatkowe, czyli skattemelding (w poprzednich latach zwane selvangivelse) to wysyłane elektronicznie na system Altinn podsumowania informacji zebranych przez urząd skarbowy o podatniku za dany rok podatkowy. Zadaniem podatnika jest skontrolowanie, czy widniejące tam dane, w tym na przykład wysokość zarobków i kwota zaliczki wpłaconej na podatek dochodowy opłacona w danym roku, są zgodne z prawdą. Dodatkowo podatnik nanosi na zeznanie informacje o należnych mu ulgach podatkowych. Zeznanie podatkowe należy wysłać do urzędu do końca kwietnia.

Od środy 4 kwietnia każdy podatnik może sprawdzić swój skattemelding logując się do systemu Altinn. Widnieje tam kwota, jaką wstępnie mamy do zapłaty lub do zwrotu do urzędu z tytułu podatku należnego za rok 2017.

Skattemelding to dokument niezbędny do prawidłowego rozliczenia się z podatku w Norwegii. Niekiedy, choć rzadko, zdarza się, że podatnik nie otrzymuje go w terminie, na przykład jeśli w ostatnich tygodniach zmieniał norweski numer personalny z tymczasowego na stały. W takich przypadkach należy skontaktować się z urzędem skarbowym i poprosić o wydanie dokumentu.