Znalazłeś w okolicy martwe ptaki bądź zauważyłeś wyraźnie chore? Nie przenoś ich bez rękawic, zamiast tego zgłoś znalezisko do odpowiednich służb.
W związku z wieloma przypadkami zakażeń dzikich ptaków grypą, Mattilsynet opublikowało pakiet informacji w tej sprawie. Informacje dla mieszkańców publikują też kolejne norweskie gminy. Najważniejsza jest prośba o przesyłanie informacji i to tak szybko, jak jest to możliwe.
Chore nie tylko mewy
Przypadki zakażeń dzikiego ptactwa ptasią grypą są w Norwegii coraz częstsze, szczególnie wśród ptaków wodnych. Po raz pierwszy wysokopatogennego wirusa grypy ptaków HPAI wykryto w kraju w 2020 roku, od tego czasu zbiera on surowe żniwo. Chorobą zarażają się tak samo ptaki hodowlane, jak i dzikie. W przypadku ptaków hodowlanych śmiertelność na grypę wysokopatogenną sięga 100%.
W rzadkich przypadkach wirus przenosi się na ssaki (na przykład lisy), w tym na ludzi. Norweski Instytut Zdrowia Publicznego uznał możliwość przenoszenia się choroby na ludzi za bardzo niski. Dotyczy to również tych terenów, na których ostatnio zanotowano wiele przypadków choroby ptaków. Wirus nie przenosi się na inne gatunki za pomocą wody czy pożywienia, przypadki przeniesienia na ludzi zanotowano jedynie po bliskim kontakcie człowieka z chorymi zwierzętami.
Krajowy Instytut Weterynarii prowadzi ewidencję zanotowanych przypadków choroby. Na razie w związku z chorobą zdecydowano się wprowadzić ograniczenia wstępu do trzech rezerwatów przyrody na północy kraju. Patogen może być przenoszony na butach czy ubraniach, zatem najlepiej jest ograniczyć wizyty w tych miejscach, gdzie znajduje się ognisko choroby. Na terenach, gdzie obserwuje się chore ptactwo, należy trzymać psy na smyczy. Chociaż ptasia grypa jest zagrożeniem głownie dla ptaków, obecność czworonoga w ognisku choroby nie jest wskazana, choćby ze względu na dyskomfort chorych okazów nie mających siły uciekać przed zagrożeniem.
Zgłoś swoje obserwacje
Norweska Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności Mattilsynet odradza przenoszenia chorych bądź martwych ptaków. Chore zwierzęta lepiej zostawić w spokoju, tym bardziej jeśli nie ma się odpowiedniego przygotowania sprzętu i przygotowania, bliska obecność człowieka jest dla nich powodem dodatkowego stresu. Przenoszenie martwych zwierząt powinno się odbywać przy zachowaniu środków ostrożności, czyli przy użyciu rękawic. Ubrania i buty używane na terenach będących ogniskami choroby należy potem uprać i zdezynfekować. Należy też wymyć ręce wodą z mydłem.
Mattilsynet, a za agencją kolejne gminy wydające w tej prawie informacje, apelują o szybkie przesyłanie informacji na temat martwych lub chorych dzikich ptaków na adres mailowy: [email protected] W mailu należy określić dokładnie gdzie oraz kiedy zaobserwowano martwe lub chore zwierzęta, a także ile ich było. Najlepiej jest przesłać załączoną mapkę, np. screen z aplikacji w telefonie. To znacząco pomoże służbom w śledzeniu rozwoju choroby i planowaniu kolejnych kroków.
Gminy współpracują z Agencją w sprawie usuwania martwych ptaków, aby w miarę możliwości zahamować przenoszenie się choroby.