Norweska partia Høyre podjęła decyzję o zlikwidowaniu kontantstøtte i wprowadzeniu nowego zasiłku.
Zarząd partii rządzącej przegłosował decyzję w sprawie zasiłku opiekuńczego (kontantstøtte). 145 delegatów, w tym premier Erna Solberg, opowiedziało się za pozostawieniem świadczenia, a 184 zagłosowało za jego zniesieniem. Zamiast zasiłku opiekuńczego Høyre chce wprowadzić „zasiłek oczekujący” (ventestøtte) dla tych rodziców, którzy oczekują na miejsce w przedszkolu dla dziecka.
Czym jest zasiłek opiekuńczy?
Kontantstøtte to specjalny, norweski zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Wypłacany jest rodzicom dzieci od 13 do 23 miesiąca życia, które nie korzystają ze żłobka lub przedszkola z dofinansowaniem publicznym. Za wypłatę tego świadczenia odpowiedzialny jest NAV, czyli norweski Urząd Pracy i Polityki Socjalnej.
Zdaniem krytyków tego świadczenia, przyczynia się ono do spowalniania integracji kobiet pochodzących spoza Norwegii. Z przytaczanych przez nich danych wynika, iż duża część beneficjentek tego świadczenia to imigrantki, których motywacja do podjęcia pracy zmniejsza się, bowiem zasiłek zapewnia im środki finansowe. Z tą opinią nie zgadzają się między innymi przedstawiciele partii KrF. Podkreślają, iż zasiłek jest pomocą dla tych rodziców, którzy pragną spędzić z małymi więcej czasu, ale dla nikogo sie staje się źródłem utrzymania (świadczenie wynosi oobecnie 7500 NOK miesięcznie).
Czego można się spodziewać?
Najprawdopodobniej pomysł uzyska parlamentarną większość i zasiłek zostanie zlikwidowany. Co prawda 9 maja Partia Postępu (Frp) zdecydowała, iż poprze utrzymanie tego zasiłku, ale głosy ugrupowań niebędących w koalicji rządzącej nie wystarczą do podtrzymania zasiłku opiekuńczego.
Zdaniem jednego z komentatorów gazety „Aftenposten”, sprawa nie jest jednak jeszcze przesądzona. Ostateczną decyzje w tej sprawie poznamy wkrótce. ATS Pomoc w Norwegii będzie informował swoich klientów o ewentualnym nowym świadczeniu ((ventestøtte) i sposobie, w jaki będzie się można o nie ubiegać.