Rząd norweski oraz partia SV osiągnęły porozumienie w sprawie wsparcia dla biznesu oraz osób najbiedniejszych w obliczu kryzysu związanego z wysokimi cenami energii. Kto otrzyma więcej pomocy z budżetu?
Rosnące ceny energii elektrycznej i gazu oraz inflacja to obecnie jedne z największych problemów europejskich gospodarek. Kłopoty te nie omijają Norwegii, choć akurat z gazem ta nie ma problemu, bo sama jest jego dostawcą dla innych. Inflacja jest jednak rekordowa, jej uśredniony poziom to obecnie ponad 6%. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy żywność i napoje zdrożały o piętnaście procent, zaś transport o jedenaście procent. Najbardziej szokujące dla mieszkańców Norwegii, a szczególnie osób zamieszkujących południowe regiony, są wysokie rachunki za energię elektryczną. O pomoc budżetową w tej sprawie upominają się liczne grupy społeczne oraz przedsiębiorcy.
W ostatnich dniach partie koalicyjne oraz partia SV osiągnęły kolejne porozumienie w sprawie pakietu pomocy kryzysowej.
– Jesień będzie wielkim testem, który pokaże, na ile wspieramy tych, którzy mają problemy z rachunkami w czasie kryzysu – powiedział mediom Torgeir Knag Fylkesnes, który odpowiadał za negocjacje ze strony partii SV. – Kiedy ludzie martwią się fakturami za energię elektryczną, to ważne, by zbiorowość stanęła na wysokości zadania.
Co wynegocjowano na ten rok?
W toku negocjacji strony zgodziły się dodać kolejne zmiany do budżetu na ten rok. Do 2023 r. na pomoc w obliczu kryzysu energetycznego popłyną następujące środki:
– 1,2 miliardy NOK dla grup najbardziej narażonych na problemy finansowe.
– 23 miliony NOK dla sklepów usytuowanych w małych miejscowościach. W zeszłym tygodniu siedemdziesiąt tego rodzaju sklepów wysłało do rządu apel o pomoc, informując jednocześnie, że stoją na krawędzi bankructwa.
– Po 1500 NOK dodatkowo dla studentów, w sumie 210 mionów NOK w tym roku.
– Dodatkowe sumy na większy dodatek mieszkaniowy za październik i listopad tego roku plus rozszerzenie uprawnień do tego rodzaju wsparcia.
Decyzje wykonawcze mają zapaść w nadchodzących dniach, wtedy będziemy znali szczegóły tych rozwiązań.
Dodatkowe środki na rok 2023
W przyszłym roku rząd chce zmienić limity dotyczące dodatku mieszkaniowego, by tym samym objąć pomocą finansową więcej osób o najniższych dochodach. Od stycznia do czerwca chce na to przeznaczyć dodatkowe 220 milionów NOK.
Od stycznia do czerwca ma też być przyznawany ekstra dodatek do zasiłku mieszkaniowego w wysokości 1500 NOK miesięcznie. W sumie rząd planuje wydać na tę formę pomocy 604 miliony NOK.
Poprzednie ustalenia
Warto przypomnieć, że ostatnio zmiany w pakiecie kryzysowym związanym z wysokimi cenami energii rząd wprowadził 6 października tego roku. Zdecydowano wtedy, że jeśli średnia cena rynkowa za miesiąc przekroczy 70 øre za kilowatogodzinę, część rachunku zostanie automatycznie opłacona z budżetu. Ile, to będzie zależało od pory roku – 90% od września 2022 r. do marca 2023 r., następnie 80% w cieplejszych miesiącach i ponownie 90% w chłodniejszych. Rozwiązanie dotyczy prywatnych odbiorców energii elektrycznej oraz członków spółdzielni mieszkaniowych.
Na pomoc dla przedsiębiorców przeznaczono tym samym pakiecie 3 miliardy NOK do końca tego roku. 770 milionów pomocy otrzymają organizacje charytatywne oraz kluby sportowe, zaś 30 milionów kościoły, aby mogły być otwarte dla parafian w czasie nadchodzących świąt.
Przeczytaj też OD 1 WRZEŚNIA NORWESKI RZĄD DOFINANSUJE RACHUNKI ZA PRĄD DO 90%
Potrzebujesz pomocy w złożeniu wniosku o dodatek mieszkaniowy bądź zasiłek socjalny? Zgłoś się do jednego z naszych biur, pomożemy ci załatwić formalności!