Skip to main content
NEWS

Centralny bank Norwegii podwyższył stopy procentowe

Norges Bank  podwyższył stopy procentowe. Główna stopa, czyli stopa depozytowa, wynosi po tej podwyżce 0,75 procent. Kolejna podwyżka została zaplanowana na czerwiec, a do końca roku 2023 stopy procentowe mogą zostać podniesione nawet do poziomu 2,5 procent.

Mieszkańcy Norwegii przez wiele lat przyzwyczaili się do niskich stóp procentowych. Dwie nieznaczne podwyżki wprowadzone w czasie pandemii koronawirusa powodującego COVID-19 były dla niektórych szokiem. Teraz Norges Bank zapowiada, że w nadchodzących miesiącach można się spodziewać kolejnych zmian. Do końca roku 2023 stopy procentowe mogą wzrosnąć do poziomu 2,5 procent.

Droższe kredyty

Podniesienie stóp procentowych oznacza w praktyce, że wiele rzeczy, w tym odsetki od kredytów, będzie droższych. Jeśli ktoś ma na przykład zaciągnięty w banku trzymilionowy kredyt mieszkaniowy, jego miesięczne wydatki związane z obsługą długu zwiększą się o 600 NOK miesięcznie. Cztery kolejne podwyżki oznaczałyby jednak miesięczny wzrosty wydatków już o 2400 NOK w roku 2023.

– Ceny w Norwegii i oczekiwania wobec płac rosną – powiedziała szefowa Banku Centralnego Ida Wolden Bache. – Nasze zadanie to utrzymywanie inflacji na niskim i stabilnym poziomie. Z tego powodu zdecydowaliśmy o podniesieniu stóp procentowych.

Ekonomiści oczekują, że podniesienie stóp procentowych ostudzi nieco rynek nieruchomości. W zeszłym roku ceny mieszkań w Norwegii wzrosły aż o 6,8 procent.

Niepewność na rynkach

Zapowiedzi o kolejnych podwyżkach stóp procentowych w Norwegii nie należy traktować jako czegoś, co zdarzy się na pewno. To w tym momencie jednak najbardziej prawdopodobny scenariusz. Sytuacja na rynkach cechuje się dużą nieprzewidywalnością, szczególnie w związku z wojną w Ukrainie. Niepewne są ceny energii oraz produktów spożywczych w najbliższych miesiącach. Norges Bank postawił na stopniowe podnoszenie stóp procentowych, aby monitorować, jak gospodarstwa domowe zareagują na zmiany. O ile na przykład wysokie ceny energii dają większe dochody do budżetu, to jednocześnie zwiększają koszty firm i wydatki osób prywatnych.

W tym samym czasie ekonomiści spodziewają się w tym roku wzrostu płac o 3,7 procent i o 4 procent w roku 2023. Przewidywany wzrost ceny towarów ma w tym roku wynieść 2 procent.