Skip to main content

W dzisiejszych czasach podróżowanie jest obarczone ryzykiem związanym z restrykcjami odnośnie koronawirusa, kwarantanną i innymi nieprzewidzianymi sytuacjami, które mogą nas doprowadzić do  konieczności anulowania zakupionego wcześniej biletu lotniczego.

Najlepsza sytuacja to taka , w której linia lotnicza sama odwołuje lot. Wtedy pasażerowi przysługuje prawo przełożenia lotu na inny termin bez ponoszenia dodatkowych opłat lub prawo do zwrotu poniesionych opłat w całości.

Co w sytuacji gdy sami zdecydujemy, że rezygnujemy z podróży?

W takiej sytuacji koniecznie trzeba odwołać lot PRZED zaplanowanym terminem, poprzez zalogowanie się na stronę przewoźnika i wybranie opcji: anuluj bilet/lot. Jeśli bilet był kupiony w taryfie, która nie oferuje zwrotu kosztów lub darmowego przełożenia daty podróży (np. LowFare w Norwegian) to niestety nie możemy domagać się zwrotu całości poniesionych kosztów. Ale nie do końca, bowiem w takiej sytuacji linie lotnicze mają ZAWSZE obowiązek zwrotu opłat lotniskowych i podatków, które stanowią część opłaty za bilet i są wyszczególnione w fakturze wystawionej przez linię lotniczą.

Następnie trzeba wysłać wniosek o zwrot opłat lotniskowych poprzez zalogowanie się do swojego profilu na stronie przewoźnika i wybranie opcji zwrot opłat. We wniosku należy podać tylko numer lotu oraz dane pasażerów których anulowany lot dotyczy. Opłaty są automatycznie zwracane na konto w przeciągu tygodnia.

Co z pozostałą kwotą i zwrotem za bilety?

Generalnie to na pasażera spada odpowiedzialność za to, że zrezygnował z lotu lub że zakupił bilet w najtańszej taryfie.

Ale sytuacja może nie być aż taka zła. Po pierwsze jeśli mamy wykupione ubezpieczenie podróżne (osobiście lub jako część ubezpieczenia grupowego u pracodawcy) to należy sprawdzić czy to ubezpieczenie obejmuje taką sytuację. Najlepiej zadzwonić do ubezpieczyciela i ustalić, czy ubezpieczenie pokryje koszty anulowanego lotu.

Po drugie za bilety i noclegi zawsze warto płacić kartą kredytową. Karty kredytowe także oferują ubezpieczenia podróżne. Co prawda zakres ubezpieczeń zależy od rodzaju karty, ale warto zawsze sprawdzić czy dana sytuacja objęta jest ubezpieczeniem.