Podróżni, którzy planowali skorzystać z połączeń linii lotniczych Wizz Air między Polska a Norwegią, informują o odwoływanych lotach.
Od kilku tygodni informujemy o kłopotach linii lotniczych w Europie. Braki personelu naziemnego oraz strajki to główne przyczyny częstych w tym sezonie zmian w planach podróży. Niektóre lotniska, jak na przykład Schiphol w Amsterdamie, Zaventem w Brukseli czy Arlanda w Sztokholmie, najlepiej jest teraz, w miarę możliwości, omijać. Rezerwowanie lotow jest rodzajem loterii, bo w jednym miesiącu problemy mają na przykład linie Norwegian, a w innym linie SAS. Odwołane loty, opóźnienia i zagubienia bagażu stały się nową normą. Zdaniem analityków rynku lotniczego, taka sytuacja potrwa jeszcze przez co najmniej kilka tygodni.
Więcej o możliwych utrudnieniach w podróżowaniu tego lata możesz przeczytać w naszych artykułach:
CZEGO MOŻEMY SIĘ SPODZIEWAĆ W NAJBLIŻSZE WAKACJE?
NORWEGIA: KONIEC STRAJKU TECHNIKÓW LOTNICZYCH
KORONAWIRUS A PLANY WAKACYJNE 2022
Odwołane loty w Wizz Air
Nie tylko linie KLM i SAS odwołują loty. Niedawno strajkowali związkowcy w liniach Rayanair, protesty zapowiedzieli też pracownicy pokładowi linii EasyJet. Od kilku dni pasażerowie raportują też problemy z lotami linii Wizz Air, które dla Polaków podróżujących między Norwegią i Polską są jednym z najważniejszych przewoźników. W polonijnych grupach internetowych w Norwegii to gorący temat. Codziennie pojawiają się podobne ostrzeżenia od internautów:
Oslo Gdańsk dzisiaj o 8.40 odwołany.
16.07 lot z Aalesund do Gdańska też odwołany rano. Porażka.
Oslo Torp – Katowice 08:50 wylot miał być i jest anulowany.
Wizz Air przyznaje, że problemy występują, choć jednocześnie informuje, iż „zdecydowana większość naszych rejsów odbywa się zgodnie z planem i ponad 100 tys. pasażerów dociera do miejsc docelowych każdego dnia”. Komentując doniesienia o lotach odwoływanych niemal w ostatniej chwili, linie lotnicze przesłały polskiego tygodnikowi „Wprost” oświadczenie:
Bardzo nam przykro, że wielu naszych pasażerów doświadcza obecnie opóźnień, a w niektórych przypadkach odwołań lotów. W całej branży zarówno Wizz Air, jak i każda inna linia lotnicza, dokłada starań, aby pomóc jak największej liczbie pasażerów dotrzeć do miejsc docelowych na czas bądź z minimalnym opóźnieniem. Jednak oprócz problemów powodujących niestabilność operacyjną w całej branży turystycznej, istnieje powszechny niedobór personelu, w szczególności w zakresie kontroli ruchu lotniczego, operacji naziemnych i obsługi bagażu czy kontroli bezpieczeństwa. Chcielibyśmy jeszcze raz szczerze przeprosić tych klientów, których plany podróży zostały naruszone, ponieważ rozumiemy, jak bardzo są rozczarowani, zwłaszcza teraz, gdy tak wiele osób chce i zasługuje na ponowne podróżowanie po świecie. Próbujemy robić co w naszej mocy, aby zaoferować pasażerom szereg opcji, by mogli podróżować, w tym alternatywne loty z Wizz Air, pełny zwrot pieniędzy lub 120 proc. kredytu na konto WIZZ.
W przypadku odwołania konkretnego lotu linia lotnicza powinna przedstawić pasażerowi informację o możliwych opcjach do wyboru, w tym przebookowania podróży oraz zwrotu pieniędzy. Choć kontakt z przewoźnikiem bywa w takich wypadkach problematyczny i zajmuje sporo czasu, warto za każdym razem domagać się swoich praw. Jeśłi nie da się zmienić lotu bądź aplikować o refundację online, należy do skutku dzownić na infolinię. Czas oczekiwania na połączenie z konsultantem w różnych liniach lotniczych zależy w tym okresie od dnia tygodnia i pory dnia. Może to być 10 minut (tyle w zeszłym tygodniu czekaliśmy na połączenie z KLM), 15 minut (czas oczekiwania na połączenie z konsultantem Air Baltic w miniony poniedziałek), a nawet 40 minut (połączenie z konsultantem SAS w tym tygodniu).