Skip to main content

Podróżujący do Norwegii mogli korzystać z tego połączenia od 2007. Teraz norweski przewoźnik obsługujący trasę Szczecin-Oslo wycofuje się z jej obsługi z dniem 31 marca 2019. Zamknięcie połączenia poważnie utrudni podróżowanie pasażerom, dla których Oslo jest zarówno portem docelowym jak i miejscem przesiadki do dalszej podróży, np. do Stavanger czy Trondheim.

Likwidacja trasy spowodowana jest problemami finansowymi norweskiej firmy, która chce ograniczyć koszty poprzez likwidowanie niektórych swoich tras. Powodem jest także wejście na lotnisko w Szczecinie szwedzkiej linii lotniczej SAS, która od 1 kwietnia 2019 r. uruchomi loty z lotniska w Szczecinie do Kopenhagi z możliwością dalszej przesiadki np. do Oslo.

SAS uruchamiał trasę ze Szczecina do Kopenhagi już kilkakrotnie w ciągu ostatnich 10 lat. We wszystkich przypadkach, po kilku miesiącach, trasa była anulowana z powodu nie satysfakcjonujących wyników.

Władze Szczecina upatrują w połączeniu do Kopenhagi bardzo istotną pomoc dla lokalnego biznesu, o którą zabiegano od 10 lat. To właśnie w Zachodniopomorskiem jest najwięcej (po woj. mazowieckim) duńskich inwestycji.

Przewidziany rozkład rejsów między Szczecinem a Kopenhagą daje ograniczone możliwości transferowe po wylądowaniu w Kopenhadze. W najlepszej sytuacji będą podróżni udający się dalej do innych miast Skandynawii, w tym Oslo-Gardermoen, Stavanger czy Trondheim. Ponieważ na te kierunki loty zostały odpowiednio skorelowane.

Podsumowując, zmiany przyniosą duże utrudnienie dla dotychczasowych licznych pasażerów korzystających z trasy Szczecin-Oslo. Biorąc pod uwagę czas podróży, konieczność przesiadki w Kopenhadze i wreszcie wzrost ceny biletów, ponieważ SAS nie jest tak tanią linia jak Norwegian.

SAS będzie latał do Kopenhagi w wszystkie dni powszednie. Na stronie przewoźnika jest także informacja o przerwie letniej w lotach od 1 lipca do 18 sierpnia.