Skip to main content

Osoby przyjeżdżające do Norwegii będą mogły zakończyć kwarantannę już po 7 dniach, po spełnieniu dwóch warunków:

Decydujący to wykonanie dwóch testów, pierwszy najwcześniej po trzech dniach od wjazdu do Norwegii, a drugi najwcześniej w siódmym dniu.

Drugim warunkiem jest, że oba testy muszą być negatywne.

Oczywiście testy te nie są obowiązkowe. Jeśli ktoś nie chce wykonać testu na obecność koronawirusa, musi pozostać w kwarantannie przez 10 dni.

To, co wydaje się najważniejsze – pierwszy test jest wykonany w ramach darmowych badań organizowanych przez gminy. Jednak już drugi test nie musi zostać wykonany w ramach tego programu, w szczególności jeśli sytuacja pandemiczna będzie się mocno rozwijała, a gmina nie będzie miała mocy przerobowych w danym dniu do wykonania testu. W takiej sytuacji test można zrobić na własną rękę lub może to zorganizować pracodawca.

Zasady te wchodzą już od jutra i osoby, które przyjechały do Norwegii mniej niż 10 dni temu i przetestowały się w ciągu 3 dni, mają możliwość skorzystania z opcji krótszej kwarantanny, testując się drugi raz minimum w siódmym dniu.

Nowe zasady nie dotyczą osób wracających z Wielkiej Brytanii. Osoby, które tam przebywały ostatnie 14 dni, muszą się przetestować oraz pozostać 10 dni w kwarantannie.