Skip to main content

Od soboty 20 lutego od godziny 10:00 wjechać do Norwegii będą mogli pracownicy zagraniczni posiadający ‘’absolutnie niezbędne” do funkcjonowania firmy doświadczenie techniczne.

Co to oznacza?

Przedstawiamy aktualizację obostrzeń z dzisiejszej konferencji!

Rząd wydał dzisiaj pozwolenie pracodawcom, którzy zatrudniają pracowników zagranicznych na ubieganie się o ich przyjazd do Norwegii za pomocą oświadczenia, że dany pracownik posiada  „niezbędne doświadczenie techniczne”.

Minister Handlu i Przemysłu przewiduje także możliwość otwarcia się na więcej osób, w niedługim czasie.

– Jeżeli jesteś firmą, która potrzebuje danego pracownika, możesz ubiegać się o jego przyjazd do kraju. Osoby, dla których zostanie wydane takie pozwolenie, będą podlegać surowym regułom Covidowym – informuje minister handlu i przemysłu Iselin Nybø do E24.

Oznacza to, że pracodawcy, którzy udostępniają zakwaterowanie pracownikom zagranicznym, będą musieli wcześniej uzyskać zatwierdzenie ich miejsca zamieszkania przez Norweską Inspekcję Pracy.

Pracodawca musi między innymi udokumentować, że dany pracownik przebywać będzie bez kontaktu z innymi osobami, a także zagwarantuje prywatną łazienkę, kuchnię oraz prywatny pokój z TV i Internetem.

Schemat łagodzenia obostrzeń jest mało wyczuwalny, a Nybø podkreśla, że ​​nie będzie otwierał się na przyjęcie większej grupy przybywających. Wjadą tylko Ci, którzy według pracodawcy są niezbędni do wykonywania swoich obowiązków.

Kiedy restrykcje mogą zostać rozszerzone?

Zaostrzenie przepisów dotyczących podróży w styczniu spowodowało, że dostęp pracowników zagranicznych do kraju został niewiarygodnie ograniczony. Na początku lutego rząd ogłosił, że zostanie ogłoszone rozwiązanie dla osób, które pracują w Norwegii, a nie posiadają stałego miejsca zamieszkania. Za pośrednictwem pracodawcy będzie od jutra to możliwe.

Minister Handlu i Przemysłu dopuszcza długoterminową rozbudowę programu.

– Doskonale rozumiem, że ograniczenia wjazdu mają poważne konsekwencje dla środowiska biznesowego oraz pracowników zagranicznych. Rząd pracuje nad stopniowym otwieraniem granic. Teraz przyjrzymy się, czy możemy ostatecznie otworzyć się na innych pracowników. Musimy powrócić do szczegółów na ten temat, po wszechstronnej ocenie sytuacji i potrzeb społeczności biznesowej – mówi Nybø.

Kto może zdobyć wymagane zaświadczenie?

Pracownicy zagraniczni posiadający kompetencje techniczne oraz niezbędne doświadczenie do montażu, demontażu, kontroli, naprawy, konserwacji lub informowania o użytkowaniu maszyn lub urządzeń technicznych.

Pracownik musi mieć stosunek pracy lub stosunek umowny z aplikującą firmą. Warunkiem również jest, że praca jest ściśle niezbędna do utrzymania działalności w firmie i musi być wykonywana fizycznie w Norwegii.