Skip to main content

Marzeniem Nimy Shahiniana było polecieć w kosmos. Zmienił plany w proteście przeciwko napaści Rosji na Ukrainę.

Nima Shahinian miał być pierwszym Norwegiem w kosmosie. Trzydziestodziewięciolatek ma paszport norweski, a korzenie irańskie. Jest weteranem wojny w Afganistanie, gdzie walczył pod norweską flagą jako żołnierz NATO. Wykształcenie zdobywał między innymi w norweskiej akademii Marynarki Wojennej, przez ponad dekadę był czynnym żołnierzem.

Kosmiczne marzenie

Jeszcze miesiąc temu Shahinian cieszył się, że uda mu się spełnić swoje największe marzenie z dzieciństwa. W Norwegii nie miał szans na odbycie praktycznego treningu, zatem jak wielu innych kandydatów na kosmonautów, zdecydował się na udział w otwartym,  rosyjskim programie kosmicznym. Z powodzeniem przeszedł testy medyczne, psychiczne i fizyczne, pokonując ponad 23 000 innych kandydatów.

Na początku lutego tego roku stacja NRK zrobiła reportaż o jego przygotowaniach i wykupiła prawa do transmitowania postępów trzydziestodziewięciolatka. Trenował w Star City w Moskwie. Na stację kosmiczną ISS miał polecieć w połowie przyszłego roku. Swój praktyczny program treningowy zakończył trzy tygodnie temu.

„Etyczny wybór”

Teraz Nima zdecydował się rozwiązać współpracę z Rosją. Dziennikarzom powiedział, że aż „gotował się w środku”, gdy zaczęły do niego docierać wieści o zbrojnej napaści na Ukrainę.

Jedyny słuszny etycznie wybór to przerwanie wszystkich związanych z moim programem kosmicznym działań z Rosjanami – powiedział dziennikowi „VG”.

Jednocześnie Shahinian podkreśla, że jego gest protestacyjny dotyczy rosyjskich władz, a nie narodu rosyjskiego, jaki od wielu lat ma niemal do zera ograniczone prawo do demokratycznych wyborów.

– Misje kosmiczne są oparte na idei przyjaźni i współpracy – dodał niedoszły astronauta. – Po prostu nie mogę tego kontynuować w obecnej sytuacji.

Nima zapewnia jednak, że nie zrezygnuje ze swojego marzenia. Będzie próbował nawiązać współpracę z innym ośrodkiem i tam kontynuować przygotowania do pobytu w kosmosie. Będzie prowadził rozmowy z amerykańskim Space Adventures.