Skip to main content

Spokojnie, to tylko ćwiczenia. W marcu i kwietniu w Norwegii odbywają się regularne manewry wojskowe Cold Response 2022.

W Norwegii właśnie odbywają się ćwiczenia wojskowe o nazwie Cold Response 2022. To największe arktyczne manewry Sojuszu Północnoatlantyckiego od czasów zimnej wojny. Uczestniczą w nich żołnierze krajów natowskich oraz krajów partnerskich.

Takie ćwiczenia odbywają się w Norwegii planowo co dwa lata, choć nie zawsze w tak dużej skali jak obecnie. W tym roku część uczestników manewrów przyjechała już zimą, aby przygotować się do wspólnego treningu. Podczas ćwiczeń testuje się działania z zakresu obrony w powietrzu, na morzu i na lądzie. Norwegia ma unikalne warunki geograficzne dające wojskom lądowym, marynarce wojennej i siłom powietrznym możliwość trenowania wspólnych działań w surowych warunkach zimowych.

Bez bezpośredniego związku z wojną na Ukrainie

Manewry odbywają się na terenie Norwegii środkowej, północnej, oraz południowo-wschodniej. W sumie bierze w nich udział ponad 30 000 żołnierzy reprezentujących 27 krajów, w tym jednostki z Polski. 14 marca do Norwegii przyjechali żołnierze 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. To pierwszy polski kontyngent, który będzie ćwiczył wspólnie z partnerami w tego rodzaju manewrach.

Manewry Cold Response 2022 nie są związane z obecną sytuacją na Ukrainie, były planowane od wielu miesięcy. Norwegia zaprosiła na nie rosyjskich obserwatorów, jednak ci nie przyjęli zaproszenia. Po napaści Rosji na Ukrainę pojawiły się głosy, że w takiej sytuacji przeprowadzanie zakrojonych na szeroką skalę manewrów natowskich w Norwegii może być odebrane przez stronę rosyjską jako prowokacja. Eksperci z zakresu bezpieczeństwa międzynarodowego są w tej sprawie zgodni – ćwiczenia tym bardziej powinny się odbyć. Zmiana planów byłaby niewłaściwym sygnałem w obecnej sytuacji.

Komunikat dla kierowców

Kilka dni temu norweski Zarząd Dróg Publicznych wydał komunikat o możliwych utrudnieniach w ruchu drogowym. W południowo-wschodniej Norwegii można się ich spodziewać w gminach: Rena, Elverum, Flisa, Sessvollmoen i Jørstadmoen, w środkowej Norwegii w gminach Fosen i Stjørdal, w północnej Norwegii w gminach Nordkjosbotn i Narvik. Kierowcy proszeni są o zachowanie ostrożności na drogach ze względu na możliwość napotkania pojazdów wojskowych.

Manewry potrwają do połowy kwietnia.