Skip to main content

Studia w Norwegii to coraz częstszy wybór osób niemieszkających na stałe w tym kraju. Zastanawiasz się, czy to również dobra decyzja dla Ciebie i jak wygląda system nauczania? Oto najważniejsze informacje o tym, jak wyglądają studia w Norwegii dla obcokrajowców oraz osób, które już się tam osiedliły.

Studia w Norwegii: czy warto?

Rozważasz, czy warto podjąć studia w Norwegii? Dla Polaków może to być doskonały start do kariery międzynarodowej, i to z kilku powodów. Jakich?

  • Prestiż – uczelnie norweskie zajmują wysokie miejsca w rankingach międzynarodowych (przoduje Uniwersytet w Oslo), co oznacza, że dyplom ukończenia jednej z nich może być przepustką do kariery międzynarodowej.
  • Bardzo wysoki poziom edukacji – jest oceniany jako jeden z najlepszych na świecie, co zapowiada możliwość zdobycia solidnej i praktycznej wiedzy.
  • Możliwość odbycia studiów w Norwegii po angielsku – w tym języku, którym Norwegowie posługują się ogólnie bardzo dobrze, są realizowane studia na większości uczelni. To znacznie zwiększa dostępność nauki, także gdy nie znasz dobrze norweskiego.
  • Doskonała infrastruktura – studia w Norwegii będą czystą przyjemnością ze względu na bogate zaplecze dydaktyczne, świetnie wyposażone sale, w których odbywają się wykłady i ćwiczenia.
  • Takie same zasady rekrutacji dla rezydentów i nierezydentów – studia w Norwegii dla Polaków są dostępne właściwie w takim samym zakresie jak dla Norwegów. Aby przystąpić do rekrutacji, wystarczy polska matura.

Poza tym trzeba pamiętać, że Norwegia to przepiękny kraj, którego eksplorowanie może urozmaicić naukę.

Kobieta siedząca  na trawie korzystająca z komputera

Czy studia w Norwegii są płatne?

Studia w Norwegii są bezpłatne na uczelniach państwowych. Nie ma więc obowiązku płacenia czesnego. Ale uwaga! Obowiązuje dość niewielka opłata semestralna dla uczelni, nieprzekraczająca zazwyczaj 500 NOK na semestr. Po jej uiszczeniu student zazwyczaj otrzymuje np. dostęp do opieki medycznej na terenie kampusu czy też prawo do korzystania ze zniżek w komunikacji miejskiej i innych miejscach, które je honorują.

Można oczywiście podjąć również studia płatne, na uczelniach prywatnych. Na nich są dostępne również studia zaoczne w Norwegii. Na uczelniach państwowych taki system nie istnieje.

Jak wyglądają studia w Norwegii?

Jeśli chodzi o studia, Norwegia ma dość zbliżone zasady studiowania do Polski. Tu również obowiązuje system boloński, co oznacza, że studia są podzielone na trzy etapy: licencjat, studia magisterskie oraz ewentualnie doktoranckie. Korzysta się też z systemu punktacji ECTS.

Warto również wiedzieć, że:

  • w Norwegii działa obecnie ok. 77 uczelni, w tym 8 uniwersytetów państwowych oraz 9 szkół zawodowych, a także 5 szkół o profilu wojskowym,
  • studiuje tu kilkanaście tysięcy osób z zagranicy,
  • na bardzo wielu kierunkach językiem wykładowym jest angielski,
  • rok akademicki w Norwegii zaczyna się w połowie sierpnia i trwa do czerwca (trzeba pamiętać, żę rekturacja na studia dla osób spoza Norwegii trwa od stycznia do marca każdego roku),
  • przerwa międzysemestralna trwa od grudnia do połowy stycznia,
  • plan zajęć obejmuje ok. 35-40 godzin tygodniowo.

Czy studiujący w Norwegii mogą się ubiegać o stypendia?

Tak, stypendia są dostępne zarówno dla rezydentów, jak i dla studentów zagranicznych. Przyznawane są zarówno te za dobre wyniki w nauce, jak i socjalne. Możliwe jest również ubieganie się o pożyczkę studencką – po zakończeniu studiów trzeba ją spłacić.

Czy studia w Norwegii wymagają biegłej znajomości norweskiego?

Aby rozpocząć studia w Norwegii, nie musisz znać języka norweskiego, chociaż niewątpliwie będzie on przydatny. Przy rozpoczęciu kursu licencjackiego studenci z zagranicy muszą obowiązkowo przejść dwusemestralny kurs norweskiego i kultury Norwegii. Pozwala on lepiej zaaklimatyzować się w tym kraju.

Ale uwaga! Wymagana jest bardzo dobra znajomość angielskiego, potwierdzona certyfikatem. Na miejscu przeprowadzany jest też dodatkowy egzamin kwalifikacyjny.

Jakie są kierunki studiów w Norwegii?

Lista kierunków studiów w Norwegii jest bardzo długa, a tych z wykładowym angielskim jest nieco ponad 200. Są wśród nich m.in. studia medyczne, studia prawnicze, ale także np. związane z integracją europejską, inżynierią środowiskową, finansami, sztukami pięknymi, informatyką, analityką biznesową, naukami ścisłymi… można długo wymieniać. Jednym słowem: każdy znajdzie coś dla siebie.

Jakie są koszty studiów w Norwegii?

Chociaż sama nauka na uczelni państwowej jest właściwie bezpłatna, trzeba pamiętać, że studia w Norwegii dla Polaków mogą być kosztowne z uwagi na wysokie wydatki na utrzymanie. Trzeba też przy tym pamiętać, że nie każdy plan studiów dziennych umożliwia podjęcie dodatkowej pracy, a jeśli już, to tylko na pół etatu. Tymczasem od studentów, którzy chcą uzyskać pozwolenie na pobyt (jest ono konieczne), wymagane jest przedstawienie dokumentów potwierdzających możliwość utrzymania się na czas odbywania studiów. Jest to albo wyciąg z konta udowadniający dysponowanie środkami w wysokości minimum 80 000 NOK, albo potwierdzenie uzyskania od Lånekassen pożyczki studenckiej.

Mimo tego wyzwania studia w Norwegii mogą być doskonałą trampoliną do przyszłej kariery – znacznie ułatwią otrzymanie dobrej posady w tym kraju i nie tylko. Dlatego jeśli chcesz zapisać się na uczelnię w tym kraju, warto to zrobić. Potrzebujesz pomocy na którymkolwiek etapie załatwiania formalności? Jeśli tak, skontaktuj się z nami – zapewnimy Ci niezbędne wsparcie.