Skip to main content

Od stycznia 2020 Norwegia opodatkowuje zakupy internetowe od pierwszej korony zakupione za granicą. Do tej pory zakupy internetowe do wysokości 350 nok były zwolnione z  opodatkowania cłem i  podatkiem od wartości dodanej  vat(mva) .

Od 1 stycznia 2020 płacimy od pierwszej korony za jedzenie, napoje oraz produkty objęte ograniczeniami, jak niektóre chemikalia, produkty medyczne czy olej silnikowy.

Od 1 kwietnia 2020 wprowadzona zostaje opłata za pozostałe produkty, między innymi , odzież, obuwie i elektronikę. Jednocześnie zostaną wprowadzone uproszczenia w opłacaniu należnego podatku od wartości dodanej (MVA).

W praktyce będzie to wyglądało tak, że cło i podatek MVA zostanie doliczony do opłaty za transport a nie będzie odprowadzany bezpośrednio do budżetu państwa.

Do wysokości 3000 nok, zagraniczne sklepy internetowe są zobowiązane do samodzielnego naliczenia podatku MVA , tak żeby odbiorca otrzymywał wartość zakupionego towaru wraz z podatkiem, tak jak by to robił za pomocą norweskiego sklepu internetowego.

Zagraniczne sklepy internetowe będą mogły wybrać uproszczony system naliczania i zapłaty podatku MVA. Program ułatwi sprawny import towarów przy niskich opłatach dla konsumenta.

W tym celu zagraniczny sklep internetowy może skorzystać z uproszczonego programu dla zagranicznych sprzedawców za pomocą którego w prosty sposób odprowadzi należne podatki i opłaty (VOEC – VAT on ECommrce)

Produkty, które są aktualnie zwolnione z opodatkowania podatkiem MVA, będą nadal zwolnione z tegoż podatku.

Jeżeli chodzi o sprzedaż powyżej 3000 nok przez zagraniczne sklepy internetowe, sprzedawcy będą zobowiązani do odprowadzania podatków i ceł tak jak to było robione do tej pory.

Zmiany dotyczą jedynie zagranicznych sklepów internetowych, czyli importu towarów do Norwegii, co oznacza, że nie dotyczą norweskich przedsiębiorców.

Jeśli jesteś zagranicznym przedsiębiorcom i chciałbyś handlować na rynku norweskim, zapraszamy do współpracy, pomagamy we wszystkich formalnościach.