Skip to main content

Norweski rząd przygotował rozwiązanie prawne, które zablokuje strony internetowe oferujące w internecie możliwości nielegalnego hazardu

Minister Kultury i Równości Lubna Jaffery przekazała w komunikacie prasowym, że celem nowych regulacji jest zapobieganie problemom związanym z uzależnieniem od hazardu. „Wiele osób się z tym boryka, chcemy zatem skupić się na nich oraz ich bliskich” – napisała minister.

Już wcześniej norweskie władze podjęły szereg kroków, aby uczynić hazard w Norwegii mało dostępnym. Jedynymi firmami, które mogą oferować w w tym kraju gry hazardowe są Norsk Tipping oraz Norsk Rikstoto. Wszystkie inne formy hazardu poza oferowanymi przez te dwie firmy są nielegalne. Od 2010 roku obowiązuje prawo, dzięki któremu bardzo trudne stało się wykonywanie z Norwegii operacji finansowych w zagranicznych kasynach.

W 2014 roku Norwegia dopuściła organizowanie narodowych mistrzostw w pokerze. Dodatkowo można na przykład urządzić w domu dla przyjaciół partyjkę pokera, ale tylko pod warunkiem, że spotkanie ma na celu rozrywkę, a nie zarabianie pieniędzy. Poszczególni gracze nie mogą operować sumami większymi niż 1000 NOK. Dodatkowo obywatele Norwegii są zobligowani do płacenia w kraju podatków od wygranych w zagranicznych kasynach. Nielegalne jest również tworzenie wszelkiego rodzaju piramid finansowych.

W praktyce problemem pozostają kasyna online, które choć nie mają w Norwegii pozwolenia na prowadzenie dzielności, robią to bezkarnie. Nowe regulacje mają sprawić, iż wchodzenie na ich strony internetowe stanie się niemożliwe.