Skip to main content

W środę 23.06 rząd przegłosował ustawę dotyczącą nowych wymagań dla osób starających się o norweskie obywatelstwo.

W myśl nowych przepisów, osoba taka będzie musiała zdać egzamin ustny na minimalnym poziomie B1 – poziomie średniozaawansowanym, jakim norwescy uczniowie władają po 10 latach kształcenia. Do tej pory wymagana była znajomość języka na poziomie A2, czyli podstawowym.

Według norweskiego Ministerstwa Edukacji, wiele osób które mieszkają i zamierzają zostać w Norwegii ma szansę zdać ustny egzamin na poziomie B1 w języku norweskim. 

Obecnie, aby otrzymać norweskie obywatelstwo, należy przez siedem lat mieszkać w Norwegii. Rząd uważa, że to wystarczająca ilość czasu, aby nauczyć się mówić dobrze po norwesku – szczególnie poprzez kontakt z Norwegami w pracy, a także generalnie w życiu społecznym – w sklepach, urzędach, miejscach rozrywki. 

Warto zaznaczyć, że do niektórych rodzajów prac Norwegowie wymagają jeszcze lepszej znajomości języka niż na poziomie B1. 

Dla porównania – aby otrzymać obywatelstwo w Finlandii, również należy znać fiński na poziomie B1, zarówno ustnie jak i pisemnie. Natomiast w Danii poprzeczka jest podniesiona nieco wyżej – Duńczycy wymagają znajomości języka na poziomie B2, czyli ponad średnio zaawansowanym.  

https://www.klartale.no/norge/nye-statsborgere-ma-kunne-bedre-norsk-1.1734604

https://www.klartale.no/norge/regjeringen-krever-bedre-norsk-1.1708093