Kto mając duży kredyt w jednym z norweskich banków spodziewał się obniżki stóp procentowych i zmniejszenia obciążenia finansowego dla swojego budżetu, tego czwartkowa decyzja Norweskiego Banku Centralnego rozczarowała. Obniżek w tym roku nie będzie.
Na spotkaniu, które odbyło się 14 sierpnia w Norweskim Banku Centralnym, zadecydowano, że stopy procentowe zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie 4,5%. Szefowa Norges Banku Ida Wolden Bache powiedziała, że w obecnej sytuacji należy się spodziewać, iż stopy procentowe pozostaną niezmienione „przez dłuższy czas”.
4,5% to poziom, który Norges Bank ustalił w grudniu 2023 roku. Dla wielu osób posiadających na przykład duże kredyty mieszkaniowe oznacza to w praktyce dalszą konieczność płacenia dużo wyższych odsetek od kredytu niż wcześniej. Trzeba też zauważyć, że przed okresem wzrostu inflacji obsługa zadłużenia kredytowego była w Norwegii przez wiele lat na bardzo niskim poziomie, co kredytobiorcom robi dodatkową różnicę.
Kurs korony nie pomaga
Zdaniem komentatorów na decyzję o utrzymaniu wysokich (w porównaniu do np. roku 2021) stóp procentowych wpływa znacząco słaby kurs korony norweskiej. W komunikacie Norges Banku czytamy, że co prawda wzrost cen towarów i usług był niższy od zakładanego, ale za to wzrost bezrobocia okazał się nieco większy od prognozowanego. Dodatkowo tego lata korona osłabiła się w stosunku do najważniejszych walut bardziej, niż zakładali eksperci. Historycznie niski kurs korony wciąż zaskakuje norweskich ekonomistów.
Po czwartkowym ogłoszeniu decyzji przez Idę Wolden Bache kurs korony nieznacznie się poprawił.
Kiedy kolejna decyzja?
Nadzieję na obniżenie stóp procentowych w Norwegii dawały decyzje innych krajów. Stopy procentowe poszły w dół między innymi w Szwecji i Wielkiej Brytanii. W USA pierwszej z czterech zapowiedzianych obniżek eksperci spodziewają się we wrześniu. Wygląda na to, że z powodu problemów z kursem waluty, Norwegia nie może sobie jeszcze na to pozwolić.
W tym roku norwescy ekonomiści z banku centralnego spotkają się raz jeszcze, ale żaden z ekspertów nie spodziewa się, że możemy w związku z tym oczekiwać decyzji o obniżeniu stóp procentowych. Zdaniem ekonomistów, którzy w prasie komentują czwartkową decyzję, najwcześniej obniżki stóp procentowych można spodziewać się w marcu 2025 roku.