Skip to main content

Jak podaje NAV we wtorek tj. 19 maja 372 500 osób zostało zarejestrowanych jako osoby poszukujące pracy, to o 17 400 mniej niż tydzień wczesniej. 

Jest to dobra wiadomość, ponieważ coraz więcej osób wraca do pracy.  Największy spadek został odnotowany w sprzedaży detalicznej, a także w usługach. W ostatniej grupie znajdują się fryzjerzy i kilka innych zawodów, które musiały zostać zamknięte ze względu na infekcję. 

Według wstępnych danych 198,6 tys. osób jest zarejestrowanych jako osoby całkowicie bezrobotne w NAVie. Stanowi to 7,1 procent siły roboczej. 

W ciągu ostatniego tygodnia 6700 osób zarejestrowało się jako nowe osoby poszukujące pracę w NAV, czyli o 1300 mniej niż w zeszłym tygodniu. 

Liczba bezrobotnych spadła o 19.500 w porównaniu do wtorku w zeszłym tygodniu. Jednocześnie w tym tygodniu zarejestrowano 2000 osób częściowo bezrobotnych niż we wtorek 12 maja. Kilka przedsiębiorstw otworzyło się częściowo, co przyczyniło się do tego, że niektóre całkowicie zwolnione z pracy osoby, mogły przejść do częściowego zasiłku.

Grupa osób zarejestrowanych spadła we wszystkich grupach wiekowych w ciągu ostatniego tygodnia. Spadek był nieco większy w przypadku kobiet niż mężczyzn.  Bezrobocie jest najwyższe wśród osób w wieku 20–24 lat, przy czym 10,9% siły roboczej jest zarejestrowanych jako w pełni bezrobotni. Bezrobocie jest najniższe wśród osób poniżej 20 roku życia i powyżej 60 lat, odpowiednio 4,6 i 4,8 procent.