Skip to main content

Jak rozróżnić ⁉️ Podpowiadamy👇
Oba przypadki są zakaźnymi infekcjami wirusowymi, które atakują nasz układ oddechowy. Rodzaj przenoszenia jest zasadniczo porównywalny do siebie. Niestety dla niektórych osób okazuje się śmiertelny.
W latach 2019/2020 w okresie grypowym odnotowano ponad 2,8 mln osób chorych na grypę
w tym 2️⃣4️⃣ zgony – wg informacji ogłoszonych przez Narodowy Instytut Zdrowie Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Zeszły rok uznano za rekordowy na przestrzeni 10 lat w odniesieniu do ilości zachorowań na zwykłą grypę, w przypadku której chorych mogło być nawet 3,7 mln osób, z czego 143 przypadki zakończyły się zgonem. Stosownie do komunikatu oznajmionego przez Uniwersytet Johna Hopkinsa na całym świecie rocznie choruje około miliarda osób, w tym 291 – 646 tys. umiera.
W przypadku koronawirusa wykryto już ponad 107 tys. zachorowań w wyniku, którego zmarło 3,5 tys. pacjentów. Niestety nowy wirus może okazać się równie groźny co zwykła grypa ze względu na łatwy sposób w jaki się rozprzestrzenia.
Zarówno w objawy zwykłej grypy jak i koronawirusa są podobne. Oba przypadki charakteryzują się gorączką, bólem mięśni, kaszlem, zmęczeniem, rzadziej wymiotami czy biegunką.
W skrajnych przypadkach zachorowanie kończy się śmiercią, spowodowaną zapaleniem płuc.

Współczynnik śmiertelności:
🔸koronawirus (2 – 1 5%) – największa umieralność wśród osób starszych
🔸grypa (01 – 0,2 %)

Osoby zarażone koronawirusem zarażają o 4️⃣ razy więcej osób, jak chorzy na zwykłą grypę. Tempo rozprzestrzeniania się w przypadku grypy wynosi około 7️⃣ dni, a koronawirusa jest to 2,5 dnia.

WSKAŹNIK
Okres zarażania innych
Przenoszenie się drogą powietrzną

KORONAWIRUS:
2 – 4 tygodni (po wyleczeniu)
np. przy kichnięciu – zasięg wirusów do 3 m.

GRYPA:
Okres 7 dni (po wyleczeniu)
Może być obecny w powietrzu nawet po opuszczeniu miejsca przez chorego

ŻYWOTNOŚĆ WIRUSA:
Zasięg

48 godzin
Dotyka około 5 – 20 % populacji

Poza organizmem przeżyje nawet 9 dni w temp. pokojowej
Szacuje się 40 – 80 %

Niestety na szczepionkę będziemy musieli poczekać jeszcze kilkanaście miesięcy❗️