Skip to main content

Mam bardzo dobre informacje dla wszystkich pracowników i uczniów, którzy pracują lub uczą się u naszych sąsiadów, czyli w Niemczech, na Litwie, na Słowacji i w Republice Czeskiej – poinformował na facebooku prezes rady ministrów Mateusz Morawiecki.
Już od 4️⃣ maja wszyscy Ci, którzy pracują i uczą się w graniczących państwach będą mogli wrócić do pracy i nauki bez obowiązku przechodzenia obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny. Po analizach epidemiologicznych i we współpracy z rządami wspomnianych krajów oraz po konsultacjach z samorządami podjęto wspólnie tę ważną decyzję, na którą czekali pracownicy transgraniczni i ich rodziny – komunikuje.
Przyrost nowych zakażeń jest relatywnie niski i stabilny. Nie wygraliśmy z epidemią, ale mamy ją w coraz większym stopniu pod kontrolą. Możemy więc działać bardziej zdecydowanie, aby życie gospodarcze mogło znowu zacząć nabierać tempa – oznajmia premier.
Jednocześnie apeluje z prośbą, by pamiętać, że przedwczesne otwarcie granic to bardzo duże ryzyko. Dlatego wyważenie interesu ekonomicznego pracowników transgranicznych i bezpieczeństwa waszych wspólnot samorządowych to spacer po linie. W żadnym wypadku nie możemy stracić równowagi. Priorytetem jest bezpieczeństwo ludzi. Jeśli dopuścimy do reaktywacji wirusa na terenach przygranicznych zaprzepaścimy to co udało się dotychczas osiągnąć – dopowiada.
Mimo wszystko, rząd prosi, by nadal bezustannie przestrzegać zasad bezpieczeństwa sanitarnego.
Wiemy jak wielu z Was czeka na taką informację dotyczącą Norwegii. Niestety na ten czas nie ma żadnych komunikatów, kiedy kwarantanna się skończy. Zdajemy sobie sprawę, że dla licznej grupy przyjazd do Polski, do rodziny i z powrotem do pracy, do Norwegii to około sześć tygodni bezpłatnego urlopu. Duży procent społeczeństwa zdecydowanie nie może sobie pozwolić na tak długi okres bez dochodu. Mamy wielką nadzieję, że w niedalekim czasie to się zmieni.