Skip to main content

Po czterdziestu sześciu latach przerwy Norwegia wprowadziła zmiany w prawie aborcyjnym. Teraz kobiety będą mogły same zdecydować o przerwaniu ciąży do 18 tygodnia.

3 grudnia norweski parlament przegłosował zdecydowaną większością głosów wprowadzenie zmian w prawie aborcyjnym. Teraz kobiety w Norwegii będą mogły same zdecydować o przeprowadzeniu aborcji do 18 tygodnia ciąży. Wcześniej prawo stanowiło, że po 12 tygodniu kobieta chcąca usunąć ciążę musi uzyskać zgodę komisji.

Trudne przypadki

Przepisy wykonawcze dotyczące komisji lekarskich były wielokrotnie zmieniane na przestrzeni lat, co w konsekwencji doprowadziło do chaosu. Zdarzało się, że kobieta chcąca przerwać ciążę po dwunastym tygodniu musiała czekać na decyzję. Chociaż zgody odmawiano bardzo rzadko, sam proces nie był dla kobiet komfortowy. W 95% przypadków kobiety w Norwegii przerywały ciążę przed upływem dwunastego tygodnia życia płodu. Jeśli chciały się na taki krok zdecydować po tym czasie, zwykle działo się to na skutek otrzymania niepomyślnych informacji medycznych na temat kondycji płodu lub ich własnego stanu zdrowia. W traumatycznej sytuacji były narażone na dodatkowy stres związany z procesem administracyjnym.

Nowe komisje

Nowe prawo stanowi, że kobieta chcąca przerwać ciążę może to zrobić bez konieczności uzyskiwania zgody komisji lekarskiej do 18 tygodnia życia płodu. Po tym okresie jej przypadkiem zajmie się komisja, ale zebrana na nowych zasadach. W komisjach będzie teraz zasiadać większość kobiet i przynajmniej jeden z członków musi posiadać wykształcenie prawnicze. Komisji będzie zawsze przewodniczyć osoba z wykształceniem medycznym.

Wady płodu nie będą dla komisji wystarczającą przesłanką do wydania decyzji. Zadaniem komisji będzie kompleksowa ocena, co wada płodu oznacza dla zdrowia ciężarnej, prowadzenia ciąży, stanu zdrowia dziecka i porodu.

Większość norweskich parlamentarzystów zagłosowała również za przyznaniem kobietom prawa do samodzielnego podjęcia decyzji o zmniejszeniu liczby płodów w przypadku ciąży mnogiej, także do 18 tygodnia.

Przyjęta wczoraj ustawa podtrzymała zasadę o możliwości odmowy wykonania aborcji przez członka personelu medycznego, w przypadku gdy jest to niezgodne z jego przekonaniami.

Głos sprzeciwu

Przeciwko ustawie zagłosowała chrześcijańska partia KrF, argumentując, iż jej przyjęcie może spowodować zwiększenie liczby aborcji po 12 tygodniu ze względu na płeć dziecka lub otrzymaną od lekarza diagnozę jego stanu.

Przedstawiciele innych norweskich partii politycznych mieli jednak inne zdanie. Debata na ten temat była merytoryczna, a głosowanie przebiegło bez zakłóceń.

– Społeczeństwo zmieniło się w ostatnich latach i jest gotowe na nowe przepisy, które są lepiej dostosowane do dzisiejszych warunków – powiedział po głosowaniu Minister Zdrowia i Opieki Społecznej Jan Christian Vestre.

Przed przyjęciem nowego prawa Norwegia była ostatnim krajem skandynawskim wymagającym od kobiet chcących przerwać ciążę po 12 tygodniu uzyskania zgody komisji lekarskiej. Niedawno swoje prawo w podobny sposób zmieniła Dania. W Szwecji podobne przepisy obowiązują od 1974 roku, zaś Islandia przyjęła w 2019 roku granicę 22 tygodnia.