Skip to main content

NAV wprowadził elektroniczną usługę potwierdzenia ojcostwa dla mężczyzn niebędących w formalnym związku z matką dziecka.

Kiedy w Norwegii na świat przychodzi dziecko rodziców niebędących w związku formalnym, mężczyzna musi potwierdzać ojcostwo. Wcześniej stawiał się w tym celu osobiście w urzędzie. Rocznie tej procedurze poddawało się około 25 000 świeżo upieczonych ojców. Teraz potwierdzenie ojcostwa staje się dużo łatwiejsze.

Generalnie procedurę potwierdzania ojcostwa rozpoczyna matka. Może to zrobić od 22-go tygodnia ciąży, składając elektroniczne oświadczenie o tym, kto jest ojcem dziecka. Oświadczenie może też złożyć zaraz po narodzinach potomstwa. Następnie ojciec potwierdza informacje matki składając własne oświadczenie. Od teraz może to zrobić bez wychodzenia z domu.

Nowa elektroniczna usługa NAV

Aby potwierdzić ojcostwo dziecka z nieformalnego związku, wystarczy teraz drogą elektroniczną złożyć odpowiedni formularz w NAV. Ten prześle odpowiednie informacje do Urzędu Rejestracji Ludności. Już wcześniej wydział Urzędu Skarbowego zajmujący się ewidencją ludności wprowadził inne elektroniczne usługi związane z przyjściem na świat dziecka. Cyfrowo można już od jakiegoś czasu zarejestrować narodziny, wybrać imię nowego członka rodziny, a także potwierdzić numer personalny.

(UWAGA! Jeśli matka i ojciec dziecka są małżeństwem, mężczyzna nie musi potwierdzać ojcostwa.)

Kto może skorzystać z usługi?

Aby móc wysłać potwierdzenia ojcostwa elektronicznie, należy spełnić kilka warunków:

– dziecko musi urodzić się w Norwegii;

– matka musi być norweską rezydentką;

– rodzice muszą posiadać norweskie numery personalne;

– rodzice muszą być pełnoletni.

NAV i Skatteetaten deklarują, że zdigitalizowanie potwierdzania ojcostwa ułatwi życie świeżo upieczonym rodzicom w i tak zabieganych tygodniach oraz usprawni administracyjne procesy związane z rejestrowaniem dzieci.

– Cieszymy się na zarejestrowanie pierwszych, w pełni „elektronicznych” dzieci w Folkeregisteret – powiedziała szefowa Skatteetaten Nina Schanke Funnemark. – Wielu rodziców przekona się, że teraz wszystko można załatwić przez internet.