Skip to main content

Firmy, które poniosły znaczny spadek dochodów z związku z koronawirusem mogą wnioskować o otrzymanie dotacji rządowych.

Od kwietnia zostały wprowadzone  istotne zmiany odnośnie wymogów dla firm.  Zmiany dotyczą wymogu tzw. wkładu własnego, który został  zmniejszony z 10.000 kr do 5.000 kr. I to jest dobra wiadomość dla przedsiębiorców, bo dzięki temu większa rzesza firm może skorzystać z dofinansowania. 

Przypominamy jakie warunki muszą być spełnione, by móc korzystać z programu:

>Podlegać opodatkowaniu w Norwegii

>Być zarejestrowanym przedsiębiorcą przed 1 marca 2020 r

>Posiadać pracowników, z wyjątkiem działalności jednoosobowych, których ta działalność jest jedynym źródłem dochodu

>Nie można być w trakcie upadłości

>Musi nastąpić spadek obrotów w marcu o 20 procent lub więcej (30 procent lub więcej w kwietniu) w odniesieniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku lub w odniesieniu do dochodów z ostatnich 3 miesięcy.

>Firma musi mieć stałe, nieuniknione koszty, takie jak na przykład: wynajem, prąd, ogrzewanie, woda, ubezpieczenia, leasingi, wynajmu maszyn i urządzeń, koszty odsetek, Internet, telefon. Wszystkie koszty będzie trzeba udokumentować

Decyzja o wypłacie rekompensaty nastąpi w ciągu kilku minut po wysłaniu wniosku. Zatwierdzenie wniosku w większości przypadków będzie automatyczne, ale w przypadku wątpliwości może potrwać dłużej. Błędne wypełnienie formularza może spowodować nałożenie grzywny.

Warto zapoznać się z zasadami dopłat. W wielu przypadkach nowe przepisy mogą prowadzić do tego, że nawet jak ktoś nie dostał dotacji za marzec bo nie spełniał warunków, to ma dużo większą szansę na jej otrzymanie za miesiąc kwiecień i maj. 

Urząd skarbowy podaje, że do tej pory 30.000 firm wysłało wnioski o rekompensaty, z których ok. 20.000 zostało rozpatrzonych pozytywnie. 

Jeśli spełniasz warunki do wypłaty rekompensaty, zgłoś się do nas, pomożemy Ci w wypełnieniu wszystkich formalności.