Skip to main content

Jak podaje NAV – zostało wypłacone już 8,5 miliarda NOK zasiłków dla bezrobotnych podczas trwania pandemii.

NAV do tej pory rozpatrzył 182 200 wniosków o zasiłek dla bezrobotnych i wypłacił 5,1 miliarda NOK, z czego 2,7 miliarda NOK wypłacono osobom, które złożyły wnioski od 11 tygodnia do chwili obecnej. Nie mówiąc już o wypłaconych zaliczkach. NAV w tym gorącym okresie, zatrudnił więcej osób, żeby przyspieszyć rozpatrywanie spraw. Celem było, aby jak najwięcej osób otrzymało pieniądze za zasiłek.

Sigrun Vågeng, dyrektor ds. Pracy i opieki społecznej, podkreśla, że codziennie otrzymuje wiele nowych wniosków i pracują na najwyższych obrotach, aby każdy jak najszybciej otrzymał pieniądze.

Do tej pory w 2020 r. NAV rozpatrzył 223,6 tys. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, a od czasu, gdy ogłoszono pandemię, rozpatrzono 182 200 wniosków (od 12 tygodnia). To więcej niż w całym 2019 r., kiedy NAV rozpatrzyło 157 000 wniosków.

NAV podkreśla, że wszystkie wnioski, które do nich wpływają są przetwarzane ręcznie i nie są w stanie rozpatrzyć ich tak szybko jak by chcieli, dlatego została uruchomiona zaliczka. Od 30 marca zatwierdzono 241 600 wniosków o zaliczkę. O zaliczkę można wnioskować co miesiąc. Odkąd w Norwegii wprowadzono stan nadzwyczajny NAV otrzymał prawie 460 000 wniosków o zasiłek dla bezrobotnych z czego większość dotyczy osób, które są na permitteringu. Do NAV wpłynęło do tej pory ponad trzykrotnie więcej wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w 2020 niż w 2019. Miejmy nadzieje, że NAV szybko się upora z resztą wniosków, ponieważ jeszcze wiele osób nie otrzymało decyzji i z niecierpliwością czeka na jej pozytywne rozpatrzenie.