Skip to main content

Już od jutra, 24 października cała Polska stanie się strefą czerwoną – oznajmił szef rządu Mateusz Morawiecki na dzisiejszej konferencji. Jakie obostrzenia wchodzą w życie ? Sprawdź jakie zasady obowiązywać będą Ciebie i członków Twojej rodziny.

Nauka zdalna w klasach 4-8: Zajęcia w szkołach podstawowych, klas od 4 do 8 będą odbywały się w trybie zdalnym w celu zmniejszenia kontaktu oraz natężenia ruchu w transporcie publicznym. Grupa osób w wieku 11, 12 lat posiada trzykrotnie mniejszy poziom zakażeń przy podobnej liczbie testów, niż w wieku 13-19 lat. A więc ma to swoje również naukowe uzasadnienie – powiedział Morawiecki. Poza tym – dodał – te małe dzieci, które rozpoczynają dopiero szkołę, lub te w przedszkolach dla nich bardzo ważna jest edukacja w trybie stacjonarnym. – Jeszcze ważniejsza niż dla młodzieży i dzieci starszych ze względów psychicznych, psychologicznych i efektywności edukacyjnej – podkreślił premier. 

Zakaz poruszania się dzieci i młodzieży bez opieki: Dzieci i młodzież do 16 roku życia w godzinach od 8 do 16 będą mogli wychodzić z domu tylko pod opieką osoby dorosłej. 

Szersza ochrona seniorów: W tym przypadku premier wystąpił do osób powyżej 70 roku życia z prośbą o nieprzemieszczaniu się. Została podjęta decyzja o zamknięciu sanatoriów. Osoby, które przebywają na turnusach w tej chwili, zostaną do końca planowanego okresu.

Zakaz spożywania posiłków w restauracjach: Wracają obostrzenia w branży gastronomicznej. Lokale będą mogły wydawać jedynie dania na wynos przez okres dwóch tygodni z możliwością przedłużenia jeżeli nie obniży się w ciągu tego czasu liczba zakażeń. Czy tak się stanie, dowiemy się o tym dopiero pod koniec drugiego tygodnia.

Zgromadzenia tylko do 5 osób: Zakaz wszelkiego rodzaju zgromadzeń powyżej pięciu osób w jednej grupie. Nie będziemy mogli sobie pozwolić na przyjęcia, spotkania oraz zebrania. Rząd, jak i epidemiolodzy są przekonani, że uczestnictwo dużych grup osób były źródłem ogniska zakażeń. Nie dotyczy to grup, które wykonują wspólną pracę oraz osób, które zamieszkują wspólnie.

Nadal nie wiemy jednak co będzie z dniem Wszystkich Świętych. Pytany premier odpowiada, że możliwa będzie decyzja o zamknięciu cmentarzy 1 listopada. Jednak o tym, czy ona wejdzie w życie dowiemy się w następnym tygodniu po obserwacji przyrostu zakażeń.

Jeżeli wprowadzane obostrzenia nie przyniosą skutku, będzie trzeba dokonywać „głębszego zamknięcia poszczególnych dziedzin życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego” – informuje premier.